Ülo Toomsalu • 8. jaanuar 2002 kell 6:33

Rummu ja Ämari elanikud külmas

Mitu tuhat Ämari ja Rummu elanikku on reedest oma korterites külmetanud, sest rohkem kui poole miljoni kroonise võla tõttu lülitas kommunaalteenuste pakkuja AS Vasur VR 900 korteris sooja välja ega soostu kütma enne, kui võlg makstud, kirjutab Eesti Päevaleht.

Ämaris elav Vera Kangus ja tema lapselaps Ljubov soojendasid eile end elektripliidi ääres, juba külmetuse tõttu köhival Ljubal oli jalas kuus paari villaseid pükse. Külla tulnud naabrinaine Jevgenia tunnistas, et põeb kroonilist kopsupõletikku. Magades ei saa riidest lahti võtta, pesnud pole mitu päeva, rääkisid naised.

Nii Vera kui ka Jevgenia ütlesid, et on oma kommunaalmaksud alati korralikult tasunud, ehkki viimane soojaarve ületas Jevgenia pensioni suuruse. ?Meie majas on enamik kortereid tühjad, aga neid köetakse,? selgitas Jevgenia. ?On ka inimesi, kes ei jõua maksta.?

Ämaris samas tänavas elav Raul Nurmoja ütles, et niipea kui ilm külmemaks läheb ja elanikud rohkem elektriga kütma hakkavad, ütleb üles ka elektrisüsteem. Ta lisas, et mitmed hiljuti Ämarisse kolinud perspektiivikad sõjaväelased on oma perekondadega külma eest sugulaste juurde pakku läinud ning plaanivad üldse ära kolida.

Hiljuti Ämarisse korteri muretsenud Karl Möldre kirus naabreid, kes ei kavatsegi kommunaalteenuste eest maksma hakata. ?Mina olen pensionär, aga maksan ometi iga kuu kaabakate üüri ka kinni,? pahandas ta, ?lahendus oleks, et hulguste radiaatorid kinni pandaks.?

Vasuri juhataja Mart Mikalai nentis, et ühekaupa radiaatorite sulgemine ja hiljem uuesti avamine läheks firmale liiga palju maksma. Rummu ja Ämari elanikud on tema sõnul Vasurile võlgu ligi viis miljonit krooni.

?Rummus on kütteperioodi algusest saadik tasutud ainult 48 protsenti küttearvest,? tõi ta näite. ?Kütmine on lõpetatud, kuni inimesed maksma hakkavad.?

Ämari katel kuulub Vasurile, kuid sinna kütuse ostmiseks pole Vasuril Mikalai sõnul enam raha. Köetakse ainult kohalikku kooli. ?Meie ju riigilt ega omavalitsuselt raha ei saa,? põhjendas Mikalai.

Juhataja lisas, et ei näe probleemile paremat lahendust kui korteriühistute moodustamine, et elanikud vastutuse endale võtaksid. ?Praegu valitseb siin sotsialistlik mõtteviis, sest endised vanglatöötajad on harjunud, kui riik nende eest kõik kinni maksab,? selgitas ta. ?Aga baar töötab ja sinna on raha jätta küll.?

Mikalai sõnul on probleem sotsiaalne, sest piirkonnas on vanglad ainukesed suuremad tööandjad, enamiku elanikest moodustavad kas koondatud vanglatöötajad või Tallinnast üürivõla tõttu odavatesse väikeasulatesse pagendatud eluheidikud.

Hetkel kuum