Ülo Toomsalu • 27. märts 2002 kell 6:06

EPL: Autorite ühing nõuab tasu rahvaviiside eest

Eesti folkmuusikud on pettunud Eesti Autorite Ühingu (EAÜ) taktikas küsida neilt popmuusikutega samasugust autoritasu plaadi väljaandmisel ja kontserdi korraldamisel, kuigi rahvamuusika autor pole sageli teada, kirjutab Eesti Päevaleht.

Folkmuusik ja jurist Meelis Leis tõdes, et on pidanud autorite ühingule maksma omaloodud muusika plaadistamise eest. Summa oli tema mäletamist mööda 4000-5000 krooni. ?Maksmise vältimiseks on soovitatud EAÜ liikmeskonnast ajutiselt välja astuda,? meenutas ta. ?Aga sel juhul pole loota ka avaliku esituse pealt kogutavat autorihonorari.?

Autorite ühingu juristi Anne-Ly Hussari väitel ei näe ühing põhjust rahvamuusikale teistsuguseid tariife määrata. ?Miks siis mitte näiteks jazzi puhul?? küsis ta. ?Kuigi sümfooniakontsertidel on osa muusikat autoriõigustega kaitsmata, kehtivad nendele hoopis kõrgemad tariifid. Oleme lähtunud põhimõttest, et sümfoonilise teosega on autor rohkem vaeva näinud.?

?Rahvamuusikaüritusse suhtutakse nagu ärisse, mida see ju tegelikult pole,? ütles Viljandi pärimusmuusikafestivali üks korraldajaist Ants Johanson.

Tema sõnul häirib festivali korraldajaid see, et vaid osa nende kontserdil kõlavast muusikast on autoriõigusega kaitstud, kuid tasu tuleb maksta kogu piletimüügi pealt. ?Seepärast olemegi teinud EAÜ-le ettepaneku protsenti tunduvalt alandada, seni tulutult,? märkis ta.

Hetkel kuum