Ülo Toomsalu • 11. aprill 2002 kell 6:19

PM: Presidendile lähedased teadlased nõuavad igale lapsele metsatukka

Arnold Rüütlile lähedal seisvate teadlaste plaani kohaselt peaks riik hakkama iibe turgutamiseks metsa jagama.

Ettepaneku tegid Rüütli endised töökaaslased Rahvusliku Arengu ja Koostöö Instituudist, kirjutab Postimees. Teadlased leiavad, et kahekümnendatel aastatel Eesti majanduslikku iseseisvust kindlustanud ning veel hiljuti krooni kattevaraks olnud mets võib osutuda heaks rahvaarvu katastroofilise vähenemise piduriks.

Oma plaani Toompeal ning ka Kadriorus presidendile tutvustanud doktorid Valter Aasmäel, Jaak Uibul ja Jüri Kaljuveel on kaks ettepanekut. Esiteks tuleks peatada vaba metsamaa erastamine, luua sihtasutus Sünnimaafond ning anda mets fondi käsutusse.

Fond saaks siis osa riigimetsade kasumist kasutada otseselt rahaliste lastetoetuste suurendamiseks. Teiseks võiks anda riigile veel mittekuuluvatest ning samas ka erastamata metsamaadest igale sündivale lapsele kuni pool hektarit.

Kui peatada praegu käimasolev metsade erastamise teine suur ring, siis oleks lastele võtta ligikaudu 250 000 hektarit korralikku metsamaad. Praegust madalat sündimust arvestades jätkuks sellest järgmiseks pooleks sajandiks.

President Arnold Rüütli sisenõunikuna töötav Jüri Kaljuvee ütles, et tasuta maad saaks taotleda lapse 7aastaseks saamiseni. Kuni lapse täisealiseks saamiseni oleks maa kasutamise õigus vanematel.

Vältimaks võimalust, et riigis hakatakse lapsi hankima vaid maa pärast ja seda kiiresti edasi müües raha hankimiseks, on kavatsus anda lastele esimeseks 20 aastaks maa kasutuse õigus ja alles pärast seda oleks maa täielikult laste oma.

Hetkel kuum