14. mai 2002 kell 11:55

Muudatused piiriületamise kiirendamiseks võivad liiva joosta

Valitsus kiitis täna heaks ettepanekud, mis võimaldavad kiirendada Eesti piiril reisijate ja kaubavedude piiriületust, kuid ei pruugi seda teha.

Ettepanekute esitamise vajadus tulenes üleriigilise planeeringu ?Eesti 2010? tegevuskavas märgitud ülesannetest, teatas valitsuse pressiteenistus eelinformatsioonis.

Samas võib aga hoopis prognoosida mitte piiriületuse kiirenemist, vaid pigem selle aeglustumist. Pärast eelmise aasta septembrikuu terrorirünnakuid New Yorgis ja Washingtonis on hakatud märksa tõhusamalt kontrollima piiriületusi.

Praeguseks kujunenud olukorda arvestades võivad seni Euroopas valitsenud piirikontrolli põhimõtted kardinaalselt muutuda ning taastatakse piirikontroll Euroopa liidu liikmesriikide sisepiiridel ning tugevdatakse välispiiride kontrolli.

Niisuguse suuna maksvusele pääsemine toob kaasa täiendavad kulutused kõigi piiripunktide tehniliseks varustamiseks ning isikkoosseisu suurendamiseks.

Siseministeerium on seisukohal, et ainuüksi idapiiri infrastruktuuri väljaehitamine nõuab lähima paari aasta jooksul piirivalve eelarvest 44 miljonit krooni, millele samal otstarbel lisandub Eesti-Läti piiril 6,3 miljonit krooni ja merepiiril 90 miljonit krooni.

Hetkel kuum