Ülo Toomsalu • 14. mai 2002 kell 6:39

PM: Verevähihaige Valdmann pöördus viimases hädas annetajate poole

Haigekassa, valitsus ja Riigikogu pole kuu aja jooksul leidnud võimalust verevähihaige Marge Valdmanni raviks.

Seetõttu peab naine elama järgmised kuud annetajate abist ning valmistuma töö kõrvalt kohtuprotsessiks riigi vastu, kirjutab Postimees.

Eile otsustas harvaesinevat haigust põdev Valdmann vastu võtta ajalehe Postimees kogutud annetussumma, kuna lähipäevadel lõppeb ka ülikallist verevähiravimit Gliveck maale toova ravimifirma Novartis kingitud kuuajaline ravikuur.

?Ma tõesti mõtlesin, et leitaks kas või osalinegi lahendus - eks võin ma ju osa sellest ravimist ka ise kinni maksta -, ent keegi pole mingitki lahendust välja pakkunud,? ütles Valdmann kohtumisel Postimehe peatoimetaja ning ajakirjanikega.

?Ma ei ole kunagi pidanud kelleltki midagi laenama, nüüd aga tunnen end hullemini kui vallasant, kes peab külakorda lunimas käima - ehkki teenin hästi ja maksan korralikult ka makse,? sõnas Valdmann.

Viimane kiri, mille Valdmann ametnikelt sai, oli haigekassa juhatuse esimehe Toomas Palu teatis, et talle ja teistele verevähihaigetele on käesolevaks aastaks ette nähtud pelgalt 10 000 krooni. Gliveci ühekuine ravikuur maksab 40 000 krooni.

Marge Valdmanni abistamiseks avatud kontole laekus ligi 76 000 krooni, mille pealt peab riigile maksma ligi 27 000 krooni tulumaksu.

Valdmann kasutab enda sõnul laekunud annetustest ühe kuu raviraha, lootes ühelt poolt, et järgmise kuu jooksul leitakse verevähihaigete raviks lahendus, ning teisalt, valmistudes kohtuprotsessiks riigi vastu.

Hetkel kuum