Viktoria Korpan • 27. mai 2002 kell 10:13

Kliendid kaebavad tarbijakaitseametile ET dial-up teenuse peale

Tarbijakaitseametile on viimasel ajal laekunud mitmeid kaebusi seoses Eesti Telefoni dial-up teenuse kasutamisega kaasnevate suurte arvetega.

Näiteks on tarbijakaitseametile laekunud avaldus, mis puudutab tarbija märtsikuu arvet AS Eesti Telefonilt, mille järgi oli võetud tema telefonilt rahvusvahelisi kõnesid Guinea-Bissausse kokku 4123 krooni eest, teatab tarbijakaitseamet.

Suur summa on tingitud sellest, et interneti abil on võetud ühendusi välismaal asuvate serveritega. Selleks, et ühendus saaks tekkida, on interneti külastaja

andnud oma nõusoleku kas mingi programmi allalaadimiseks või nõustunud erinevates programmiakendes, nt 'Play Dial' või 'Click Here' kuvatuga.

Taoliselt loodud ühendused maksustatakse AS Eesti Telefon poolt rahvusvahelise kaugekõne tariifiga vastavalt sellele, millises riigis asuva sissehelistamiskeskusega on ühendus loodud. Sellest lähtuvalt võibki tarbijale tulla arve rahvusvaheliste kõnede eest. Tavaliselt on tegemist seksi- või pornograafiliste veebilehtede külastamisega, kus pakutakse siivutute üllitiste tasuta vaatamist või allalaadimist.

Nimetatud veebilehtedele sattudes ei maksa kiirustada 'OK' vajutamisega, sest selle teenuse kasutamiseks võib programm luua telefoniühenduse välismaal asuva serveriga ning kõneminuti hind võib osutuda väga kõrgeks.

Eesti Telefon ei vastuta internetis ülesriputatud lehekülgede sisu ja seal pakutavate teenuste eest ega ka kliendi poolt valitavate numbrite eest.

Seega pole Eesti Telefonil alust jätta sisse noudmata ühenduse loomise ja kasutamise tasu, mis kajastub ühenduse loojate telefoniarvel rahvusvaheliste

kõnede real. Ka tarbijakaitseametil puudub sellises olukorras võimalus tarbijat aidata.

AS Eesti Telefon pakub teenust tellida kaugekõnede piirang ehk PIN koodi kasutamise võimalus, mis muudab koodi mitteteadval isikul rahvusvaheliste kõnede valimise võimatuks. Teenuse tellimisel tuleb tasuda ühekordset tasu 90 krooni.

Tarbijakaitseamet soovitab olla tarbijatel interneti kasutamisega ettevaatlik ning hoolikalt läbi lugeda tingimused, enne kui vajutada 'connect' või 'yes' nupule, vältimaks soovimatu ühenduse tekkimist tasuliste serveritega.

Hetkel kuum