Peeter Stamberg • 3. juuni 2002 kell 7:53

USA aktsiaturgudel: tõus sulas viimastel kauplemistundidel

Reedel USA aktsiaturgudel liideraktsiad toetatuna tugevatest majandusnäitajatest kerkisid, kuid tehnoloogiaaktsiad lõpetasid miinuses.

Peamiselt tehnoloogiaettevõtete aktsiaid sisaldav Nasdaq <GR#US.^IXIC> langes reedel 0,99 protsendi võrra 1615,73 punktini. Languse taga oli investorite raha välja võtmine aktsiatest, mis tundusid riskantsetena.

?Majandusnäitajad lubasid suurt rallit, kuid selle asemel tuli maailma üldiste murede tõttu tagasihoidlik tõus,? ütles Philadelphia Trust investeerimisjuht Richard Sichel uudisteagentuurile Reuters.

?Tehnoloogiaaktsiate ostmiseks vajatakse suuremat kindlust, kuid kasumite osas nähtavus puudub.?

Liideraktsiaid sisaldav Dow Jonesi tööstuslik keskmine <GR#US.^DJI> lõpetas reedel 9925,25 punktil ehk 0,14 protsendi võrra kõrgemal kui neljapäeval.

Kauplemispäeva sees liikus indeks ka üle 100 punkti kõrgematel tasemetel ehk üleval pool psühholoogilist 10 000 piiri.

Viimastel kauplemistundidel läksid turud allamäge, sest kerkis esile konflikti võimalus tuumarelva omavate India ja Pakistani vahel.

?Asjad hakkasid halvenema lõuna paiku,? ütles CIBC World Markets kauplemisjuht Dan McMahon. ?Võimalike arengute tõttu Indias ja Pakistanis ei taha keegi minna koju nädalavahetuseks võetud pikkade positsioonidega.?

Laiem S P 500 <GR#US.^SPC> lõpetas reedel 0,23 protsenti plussis 1067,14 punktil. Päeva kesksel oli indeks ka 1080 punkti lähistel.

Majandusnäitajatest andis investoritele tuge maikuu Michigani ülikooli tarbijausaldusindeks, mis kerkis võrreldes aprilli 93 punktiga 96,9 punktini ehk viimase pooleteise aasta kõrgeima tasemeni.

Lootuses, et tarbijate kulutuste kasv veab majandust, tõusid kaubamajade aktsiad. S P kaubamajade indeks tõusis rohkem, kui kolme protsendi võrra ja oli ka parim grupp S P 500 indeksis.

Lisaks tarbijausaldusindeksile oli positiivne see, et tellimused USAs toodetud kaupadele kasvasid aprillis rohkem, kui mõnel teisel kuul alates 2001. aasta oktoobrist.

Suure languse tegi reedel läbi pihuarvutite tootja Palm <GR#US.PALM>. Ettevõte teatas neljapäeva õhtul, et käive jääb oodatust väiksemaks ja lükkas edasi ka tähtaja, millal ettevõte kasumisse peaks jõudma. Aktsia langes 28 protsendi võrra 1,59 dollarini.

Hetkel kuum