Ülo Toomsalu • 17. juuli 2002 kell 7:59

PM: Odavam dollar Eestisse hinnalangust ei too

Kuigi dollar on odavnenud, kinnitavad Eesti importijad, et vähemalt esialgu sisseveetavate kaupade hindu langetada ei kavatseta.

Olmetehnika kaupluseketi Pluss-Miinus Elektroonika omaniku Sandman Gruppi müügidirektori Urmas Arula hinnangul dollari kukkumine veel hinnalangust kaasa ei too, kirjutab Postimees.

?Viimasel ajal tuuakse suur osa elektroonikakaupadest sisse eurode eest,? ütles Arula. Nii suuremad kütuse-, olmetehnika- kui ka arvutimüüjad arvavad siiski, et dollari edasise languse puhul võivad teatud importkaupade hinnad alaneda.

Näiteks Arula sõnul võib hinnalangus tulla, kui Venemaalt pärinevad kaubavood ujutavad turu üle dollari languse tõttu odavnenud toodetega. ?Venemaal asuvad mitme elektroonikatehase esindused,? põhjendas Arula Eesti importijate elektroonikatoodete sisseostmist idanaabrite kaudu.

Arvutimüüja Ordi juhataja Sulev Sisaski sõnul dollari kurss laiemas plaanis küll arvutite hindades kajastub, kuid selle mõju jääb tublisti alla komponentide hinnauperpallidele. ?Kuigi dollar on märkimisväärselt odavnenud, tõusid näiteks arvuti mäluplokkide hinnad paari nädalaga 45 protsenti,? ütles Sisask. Tema hinnangul muudetakse arvutite hindu igal nädalal, kuid seda eeskätt arvutiosade hinnamuutuse tõttu.

Hinnanguliselt imporditakse Eestisse dollari eest ligikaudu veerand sissetulevatest kaupadest. Veel mõni aasta tagasi ületas dollar teiste valuutade impordikäivet mitu korda. Viimastel aastatel on nii Eesti importijad kui ka eksportijad valuutariskide maandamiseks üha enam hakanud kauplema vaid eurode eest.

Hetkel kuum