?Kui kohus jaotisettepaneku kinnitab, saame kõigi eelduste kohaselt septembri algul alustada Ookeani endistele meremeestele saamata jäänud tasu korvamisega,? rääkis Ookeani pankrotihaldur Arno Mägi. Ookean on endistele töötajatele võlgu 5 miljonit krooni palgaraha.
Mägi sõnul läheb ülejäänud osa väljamaksmisele kuuluvast rahast Ookeani suuremale võlausaldajale maksuametile, kelle kaitstud nõude suurus on 160 miljonit krooni, pluss 119 miljonit krooni makseintresse. Kokku kaitsti Ookeani vastu nõudeid 336 miljoni krooni eest. Varade müügist on Ookeani pankrotipessa laekunud 90 miljonit krooni, tagasivõitmistega on saadud üle 35 miljoni krooni.
?Maksuametile väljamakstavat summat ei oska praegu veel öelda,? lausus Mägi. ?Me ei tea kõiki lõplikke kulusid, halduritasude suurust ega seda, kui palju saame tagasi Lõuna-Aafrika Vabariigist.?
LAVi ülemkohtu erikontol asub kahe endise arestitud laeva müügist laekunud 28 miljonit krooni. ?Kaplinna kohus peaks lahendi tegema 20. augustil,? täpsustas Mägi. ?Kogu summat me tagasi ei saa, sest sellest arvestatakse maha laevade ligi aastane ülalpidamiskulu ja meeskonna ärasaatmise kulud.?
Viis ja pool aastat kestnud kohtuvaidlus, millesse riigikohus sekkus lausa neljal korral, lõppes Ookeani võiduga eelmise aasta 16. novembril. Riigikohus tunnistas Ookeani ja kolme välispanga vahel sõlmitud laenu- ja pandilepingud õigustühisteks. Samuti mõistis kohus välispankadelt Ookeani kasuks välja ühe alusetult müüdud panditud laeva hinna 33 miljonit krooni.
Välispangad on kohtu poolt välja mõistetud raha Ookeanile üle kandnud. Samuti võtsid nad juuni lõpus kohtust tagasi oma 160,7 miljoni krooni suuruse eesõigusnõude tunnustamise hagi, sest seaduslik alus nõude tunnustamiseks oli ära langenud.
?Praegu loeme pankrotivara müümisest laekunud miljoneid kokku, kuid kipume unustama, kui oluline oli see, et suutsime ära hoida võimaliku sotsiaalse plahvatuse,? rääkis Mägi. ?Suhtlemine üle kolme tuhande peamiselt vene keelt kõneleva palgata jäänud meremehega oli sama suur töö kui varade tagasisaamine.?
Mägi andmeil on Ookeani kaks pankrotihaldurit ja neid menetluse alguses aidanud abi saanud kokku tasu 4,3 miljonit krooni.
?Oleme pankrotihalduri miinimumtasu, ühe protsendi kätte saanud,? lausus Mägi. ?Loodame, et kohus otsustab meile seitsmeaastase raske ja keerulise pankroti menetlemise eest rohkem kui miinimumtasu määrata.?
Tallinna linnakohus kuulutas Ookeani pankroti välja 30. oktoobril 1995. aastal.