25. juuli 2002 kell 8:19

EPL: Ärimehed kurdavad pankade teenustasu üle

Riigi nõue registreerida kõik aktsiaseltsid väärtpaberikeskuses annab pankadele võimaluse teenida sellelt kopsakat tulu.

Mitu ärimeest on seisukohal, et väärtpaberiarvete avamise ja hoolduse tasu Eesti pankades on ülemäära kõrge, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Avasin Hansapangas väärtpaberiarve, nagu seadus mind kohustab, ja enne, kui ma midagi seal toimetada jõudsin, oli juba 500 krooni läinud,? ütles aktsiaseltsi ainuomanik, kes palus oma nime mitte avaldada. ?Leian, et tegemist on üle mõistuse kõrgete hindadega. Eriti, kui arvestada, et pean aastas maksma hooldustasu 1800 krooni ainult selle eest, et minule kuuluvad aktsiad lihtsalt seisavad sellel arvel.?

Seaduse kohaselt peavad kõik juriidilised ja füüsilised isikud avama pankades väärtpaberiarve, et hoida seal Eesti Väärtpaberikeskuses (EVK) registreeritud aktsiaid. Selleks on keskus välja töötanud hinnakirja, mis on EVK nõukogu esimehe Jaanus Erlemanni sõnul optimaalne ja katab kulud. Hinnakiri on mõeldud aga pankadele, kes võtavad teenuse eest klientidelt hinnakirjas toodust kuni üheksa korda rohkem raha.

Hinnakirja üheks veidruseks on teenustasude proportsionaalne sõltuvus aktsiakapitalist, kuid Erlemann põhjendas seda sellega, et EVK võtab suurte aktsiaseltside puhul ka suurema riski.

Erlemann ei näinud pankade hinnapoliitika muutmiseks muud võimalust, kui konkurentsi turul.

Hetkel kuum