?Me ei joo odekolonni, vaid konjakit,? ütlesid peaparanduse järgi minevad naised, 36aastane Tereza ja pensionieas Ljuba. Esmaspäeval troonis nende sihtpunkti, Sitsi trammipeatuses asuva kioski riiulitel seitse müügijärge ootavat kasti, igaühes 35 pudelit. Virnas oli ülekaalus Jägermeistrit meenutava lõhnaga hambaeliksiir Leda, teise koha hõivas 2 krooni võrra odavam sidruniaroomiga lõhnavesi.
17 ravimtaime ekstrakti sisaldavate hambaeliksiiride Leda ja Ulõbka kasutamist soovitab Ukraina hambaarstide assotsiatsioon ja etiketi nurgal ilutseb sini-must-valge lipp. Küsitletud kümnest Põhja-Tallinna elanikust hindasid kaheksa Ledat parimaks kioskitest saadaolevaks alkoholiks. Vaid üks vastanutest tõstis esile sidruni ja teine vaarika lõhnavett, kolmekordse ost tulevat kõne alla vaid siis, kui muud margid müügikohast puuduvad.
Pühapäeval, esimesel kioskite alkoholivabal päeval müüs Marja poe ees asuv ASile Tsenter kuuluv kiosk 32 lõhnavee ja hambaeliksiiri pudelit. Mustamäe linnaosa territooriumil asub kokku 11 Tsentri müügikohta. Müüja Olga kinnitab, et päevas ostetakse Mustamäe kioskist keskmiselt kaheksa toidupiiritusel valmistatud toodet, kuid Põhja-Tallinna ja Lasnamäe kioskites olevat müük tunduvalt suurem. Tsentri kioski kõrval asuva Rinderi kioski müüja ei soostu lõhnavete müüginumbrit avaldama, vaid käsib helistada oma ülemusele.
Lasnamäel asuva Mini-Hinna kioski müüja Tamara arvestuste kohaselt ostetakse kõige enam sidruniaroomiga lõhnavett, mis selles müügikohas maksab 5.90. Päevaseks müügikäibeks nimetab Tamara 12 pudelit joogiks kasutatavaid vedelikke.
Lasnamäe linnaosa vanema asetäitja Toivo Moorast hindab seda kaduvväikeseks numbriks. Müük kioskites toimub enamasti sularahas ja kassaaparaadita, seega pole kaupade tegelikku käivet võimalik kontrollida.
Moorast ütleb, et tänavu on omavalitsus plaaninud eelarvesse kioskite rendist 1,34 miljonit krooni, mis laekuks 77 avaliku konkursi korras müügiloa saanud kioskilt. Kokku tegutseb Lasnamäel 122 kioskit, eramaal olevad kioskid linnale renti ei maksa.
Moorasti hinnangul paneb alkoholimüügi keeld suure osa kioskitest tegevust lõpetama, võimalik on ka spetsialiseerumine lõhnavetele ja hambaeliksiiridele. Moorast mainib, et kioskikaubandus pakub Lasnamäel tööd 450 inimesele, kindlustades nende pered, seega ei pea riik maksma sotsiaaltoetusi 1500 inimesele.
Mustamäe linnaosa vanema asetäitja Indrek Ahlberg avaldab lootust, et kehtiv alkoholimüügi kord vaadatakse ümber. Linnaosa eelarvesse on sel aastal plaanitud kioskiomanikelt laekuvat renti 700 000 krooni, kui osa kioskeid tegevuse lõpetab, jääb raha tulemata.
Marja poe juhataja asetäitja Eva Nõulik ütleb, et nende kaupluses pole alkohoolsete jookide müügi käibe kasvu märgata. Ehkki Nõuliku hinnangul on kolm päeva liialt lühike aeg pikemaajalisi järeldusi teha, ei usu ta, et kioskite ja nurgataguste keldripoodide põhikliendid nüüd legaalset alkoholi ostma asuksid.
Seotud lood

11% intressimäär ja kord kvartalis väljamakse: võlakirju saab märkida kuni 22. maini