Viktoria Korpan • 28. oktoober 2002 kell 9:14

Terroristide neutraliseerimiseks kasutati narkoosina toimivat ainet

Gazeta.ru?l õnnestus välja selgitada, mis gaasi kasutati terroristide neutraliseerimiseks ja miks selle gaasi mõjul hukkus nii palju pantvange.

Tänaseks on gaasi tõttu hukkunud pantvangide arv kasvanud 120-le. Mis gaasi kasutati, salateenistus ei avalikusta.

Nende haiglate arstid, kes võtsid vastu pangvange, rääkisid, et üks ööpäev enne teatrimaja rünnakut tulid nende juurde ?arstid tsiviilriietes? ja käskisid suurendada mõningate preparaatide tagavarasid, mida kasutatakse ka heroiini üledooside ja opiaatide (struktuurilt oopiumiga sarnanev aine) neutraliseerimiseks. Spetsialistid lükkasid tagasi versiooni, nagu oleks olnud tegemist närvi-halvatusgaasiga.

?Selle gaasi tagajärjel hakkab inimesel hea ja rahulik, ei ilmne mingit rahutustunnet, mõju sarnaneb vaaliumi mõjuga,? selgitasid spetsialistid. ?Ainult, et vaaliumi tüüpi medikamendid ei kutsu esile oksendamist, paljud pantvangid aga oksendasid.?

Üks spetsialiste, Lev Fjodorov märkis, et tervete inimeste jaoks ei ole kasutatud gaas eluohtlik.

?Mis puutub haigetesse inimestesse, sõltub sellest, kui haige inimene on,? ütles ta.

Moskva Riikliku Ülikooli keemiateaduskonna eksperdid tegid aga järelduse, et salateenistused kasutasid teatrimaja rünnakul ainet, mida kasutatakse meditsiinis narkoosina. Seda ainet leidub ka narkootikumis ?Valge hiinlane?, mille mõjul hukkus Eestis tänavu palju heroiinikasutajaid.

?Haigele inimesele võib see aine mõjuda sarnaselt heroiini üledoosiga,? selgitas ekspert. ?Terroristidele mõjus aine hukutavalt, kuna nemad kosutasid ennast nende päevade jooksul ka toniseerivate ainetega, et mitte magama jääda.?

<#Siin= http://www.gazeta.ru/2002/10/27/4toetobylzag.shtml> on pikem venekeelne artikkel.

Hetkel kuum