Ülo Toomsalu • 29. oktoober 2002 kell 6:16

PM: Venemaa astus lõplikult Eesti NATO-teelt kõrvale

Venemaa on lõplikult loobunud ettekäänete otsimisest, miks Baltimaad ei peaks kuuluma NATOsse.

?Balti riikide pääs NATOsse vabastab Eesti, Läti ja Leedu minevikuhirmudest, mis mõjub soodsalt nende suhetele,? ütles Vene kõrge ametnik, presidendi nõunik ja infovalitsuse juhataja Sergei Jastrzhembski eile. ?Nagu ma aru saan, on NATO liikmelisus teile psühholoogilise julgeoleku küsimus.?

Mõnesaja meetri kaugusel Venemaa võimusümbolist Moskva Kremlist Eesti ajakirjanikega kohtunud Jastrzhembski näeb Baltimaade natostumises oma riigile ootamatut kasu. ?See annab teile võimaluse lahendada senisest rahulikumalt Eesti-Vene suhteid,? ütles ta.

Eesti suursaadik Moskvas Karin Jaani nõustus, et Venemaal on kergem suhelda riikidega, kes on suurte julgeolekuorganisatsioonide liikmed. ?Kuid Eestil ei ole komplekse ja meie oleksime olnud valmis lahendama mitmeid lepingulisi probleeme juba aastaid tagasi,? märkis ta Jastrzhembski avaldust kommenteerides.

Eesti välisministeeriumi asekantsler Harri Tiido nimetas Jastrzhembski sõnu positiivseks märgiks. ?See näitab, et Venemaal on vähenenud psühholoogiline kompleks NATO laienemise suhtes tema läänepiirini,? sõnas Tiido eile hilisõhtul. ?Kindlasti suurendab see Eesti turvalisustunnet ja riigi turvatunne aitab alati paremini korraldada rahvusvahelisi suhteid.?

Hetkel kuum