Kaja Koovit • 4. november 2002 kell 22:00

Merko kasvatas kasumit 40

Merko Ehitus teenis kolmandas kvartalis 31,6 miljonit krooni kasumit. Aasta 9 kuu kokkuvõttes on teenitud 74,3 miljonit krooni.

Septembriga lõppenud kolme kuu käive oli 472 miljonit krooni ning tänavune senine käive on olnud 1,1 miljardit krooni.

Merko Ehituse juhatuse liige, finantsdirektor Ülo Metsaots lausus, et ettevõtte juhid ise ei arvagi, et firmal väga hästi läheb. ?Kahel eelneval aastal on meie käive olnud enam-vähem sama,? põhjendas ta. ?Loodame, et nüüd hakkab paremini minema,? lausus Metsaots.

Ettevõte prognoose ei avalda, kuid Metsaots möönis, et seniste tulemuste järgi võib loota rekordaastat.

?Merko tulemused ei andnud alust pettumuseks, kui, siis vaid Lätis,? lausus Ühispanga analüütik Sander Danil.

Danil märkis, et osaliselt on Merko kiire kasvu taga Tallinna Teede omandamine eelmise aasta lõpus, ilma milleta oleks kolmanda kvartali ja 9 kuu käibe kasv ulatunud vastavalt 30 ja 18ni.

Eestis ehitas Merko 9 kuuga ligi 960 mln krooni eest, mis on 46 protsenti enam kui mullu. Leedus kasvas käive 19, kuid Lätis vähenes 39.

Ülo Metsaotsa sõnul ei ole ehituses veel mingeid märke majanduskeskkonna halvenemisest. Tema sõnutsi kasvab ehitusturg jätkuvalt, kuid sellist tormilist kasvu nagu aasta esimesel kuuel kuul enam ei ole.

Metsaots tõdes, et kindlasti on ettevõttel tarvis end edaspidi turusegmendis ümber paigutada ehk siis juhul, kui näiteks kaubanduskeskuste ehitamine lõpeb, tuleb hakata tegema midagi muud.

Metsaots kinnitas, et ettevõtte rõhuasetused on jätkuvalt samad. Lätis ja Leedus püütakse suuri lepinguid inseneriehituses ja kasvu elamuehituses oodatakse nii Eestis kui ka Lätis ja Leedus.

Selle aasta üheksa kuu tulemustes on paranenud Leedu osa, kuid Lätis on läinud mullusest kehvemini. Metsaotsa kinnitusel on Lätis tagasimineku põhjuseks suurte lepingute puudumine, kuid selle nimel tehakse tööd ja asi peaks paranema. ?Peame saama ka Lätis suuri lepinguid,? kinnitas Metsaots.

II kvartali tulemuste avaldamisel kinnitas Metsaots, et Leedus tahetakse viie suurema ehitusfirma hulka jõuda tänavu ning Lätis järgmisel aastal.

Metsaots märkis, et Läti ja Leedu edu sõltub paljuski sellest, milliste tellijatega tegemist on. Kui välistellijatega, on tööd kergem saada. Inseneriehitus on aga valdavalt seotud kohalike tellijatega. Elamuehitus on ettevõtte enda projekt, mistõttu selles vallas oleks lihtsam tegutseda, kuid on ka suuremad riskid, et valmis ehitatud objekte ei osteta. ?Need riskid tuleb põhjalikult läbi kaaluda,? lausus Metsaots.

Danil tõdes, et Eestis ootab ta Merkolt edaspidi olulist kasvu vähenemist või isegi langust, sest praeguselt baasilt on väga raske kasvada. Samas peaks grupi tulemustele edaspidi olulise panuse andma Läti ja Leedu. Kui Läti ei toeta, on üldpilt kurvem, lausus ta.

Merko aktsia hind peaks Danili sõnul hinnasihiks seatud 85 kroonini liikuma.

Järgmisel aastal vähendab ettevõtte kasumit ka dividendidele lisanduv tulumaks. Danili sõnul ei ole midagi hullu, kui tänavu tõenäoliselt üle 100 miljoni krooni ulatuv kasum tuleval aastal taas veidi alla 100 miljoni jääb.

Hetkel kuum