Ülar Lauk • 5. november 2002 kell 9:53

Armeenia annab Venemaale võlgade katteks Hrazdani elektrijaama

Täna kirjutavad Venemaa ja Armeenia peaministrid Mihhail Kasjanov ja Andranik Markarjan alla lepingule Armeenia võlgade tasumisest.

Armeenia annab võla katteks 93,7 mln dollari eest 5 ettevõtet sh suure Hrazdani soojuselektrijaama, mis katab 40% riigi elektrienergia vajadusest, kirjutab Vedomosti.

Hrazdani elektrijaama aktsiad (100%) on hinnatud 62,7 mln dollarile, 4 ülejäänud ettevõtte (elektroonikatehas Mars jt) väärtuseks on lepingu järgi 31 mln dollarit.

Veel 7 mln dollarit tasub Armeenia rahas.

Hrazdani elektrijaam toodab praegu 1,2 mld kilovatt-tundi elektrienergiat, kuid on võimeline tootma 4,3 kWh. Armeenia energeetikaministri sõnul on vaja investeerida paarkümmend miljonit dollarit elektrijaama plokkide ja tehnoloogiliste liinide remondiks, seejärel on võimalik elektrienergiat eksportida naaberriikidesse Türgisse, Iraani, Aserbaid?aani ja Gruusiasse.

Hrazdani elektrijaamas on pooleli ka viienda ploki ehitus. EBRD eraldas selleks 30 mln dollarit, armeenlased loodavad, et Venemaa lisab veel 50 mln, misjärel elektrijaam võib toota lisaks veel 4 mld kWh elektrienergiat.

Kasjanov ütles oma Jereveani-visiidil, et vene ettevõtjad on huvitatud investeeringutest elektrienergeetikasse ja elektroonikatööstusse.

Vedomostile ütles Venemaa loodusressursside aseminister Ivan Glumov, et Armeenias on palju suuri kulla-, hõbeda-, molübdeeni- jne leiukohti, mida praegu praktiliselt ei kasutata.

<#Vedomosti=http://www.vedomosti.ru/stories/2002/11/05-68-03.html>

Hetkel kuum