Tarmo Riisenberg • 13. november 2002 kell 22:00

WiFi seob projektori ja arvuti

See võimaldab projektorit ja arvutit siduda tavapärase juhtme asemel kiirusega 11Mb/s toimiva raadioühenduse kaudu.

Sõna wireless ehk ?juhtmeta? iseloomustabki kõige paremini seda, kuidas projektor saab oma pildi arvutist. Wireless-projektorite eeliseks on see, et projektor saab oma arvutist ilma segavate juhtmeteta, seega on projektorit lihtsam kasutada ja paigutada.

Suuremate esitluste tegemisel on ju mugavam, kui ettekandja ei pea oma arvutiga tingimata olema projektori kõrval, nüüd saab ta olla seal, kus on mugavam. Ka on traadita ühenduse korral lihtsam vahetada esitluse tegemisel kasutatavaid arvuteid.

Traadita projektorid jaotatakse kahte tüüpi: reaalajas põhiarvutiga ühendust pidavad projektorid ning nn salvestavad projektorid, kuhu enne presentatsiooni tegemist salvestatakse vajalikud materjalid ning seetõttu pole esitluse tegemisel arvutit enam vaja.

Enamusel juhtudest on reaalaja projektor tunduvalt mugavam. Salvestavad projektorid on kasulikud vaid juhtudel, kui sama esitlust näidatakse mitmeid kordi sama monitoriga. Samas tehakse esitlustesse tavaliselt viimasel minutil aga täiendusi, salvestava projektori puhul tähendab see aga esitluse uuesti salvestamist.

Salvestava projektori eeliseks on aga selle võime töötada ilma arvutita. Päris arvutita siiski läbi ei saa, sest esitluse laadimiseks projektorisse on ikkagi vaja algul ka tavalise arvuti abi.

Siiski on ka traadita ?reaalaja? projektoril omad miinused, näiteks nõuab signaali jõudmine arvutist projektorina kasutatava side iseärasuste tõttu veidi rohkem aega (see kulub signaali töötlemisele). See võib osutuda probleemiks näiteks videode või animatsioonide kasutamisel esitlustes. Ka on Wi-Fi standardil töötava projektori kasutamiseks vaja vastavat kaarti arvutisse.

Kuigi raadiovõrgu kasutamine loob näiliselt turvaprobleeme, pole see siiski tegelikult nii. Soovi korral saab projektorisse mineva signaali krüpteerida, see aga välistab võimaluse, et keegi väljastpoolt saab presentatsioonidele juurdepääsu. Samas teeb see suhtlemise arvuti ja projektori vahel veidi aeglasemaks.

Muus osas on Toshiba projektorid aga sarnased oma tavalistele analoogidele. XGA resolutsiooni ja valgustugevust t500/t501 seerial 1600 ANSI luumenit ja t700/t701 seerial 2000 ANSI luumenit.

Nagu ikka on mõlema mudeli puhul ka Toshibale omane dokumendikaameraga mudel t501 ja t701. Lisaks vajalike dokumentide edastamisele saab antud mudelitega salvestada ka pilti arvutisse.

Hetkel kuum