Ülo Toomsalu • 20. november 2002 kell 7:06

EPL: Tallinna-Berliini raudteeprojekt valmimas

Saksa konsultatsioonifirmas PLANCO Consulting GmbH on valmimas Tallinna-Berliini kiirraudteeprojekti Rail Baltica eeluuring.

Projekti tutvustatakse sel nädalal Riias Balti riikide ning Poola esindajatele, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Ühendus Euroopaga peab meil olema kõikide transpordiliikidega. Bussiühendus on olemas, raudtee peaks olema alternatiiv, et kiiresti, mugavalt ning soodsalt liikuda,? ütles majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi raudteetalituse peaspetsialist Rein Lõokene. Ta meenutas, et 1929. aastal oli kiirrong käigus Tallinna ja Königsbergi vahel.

Võimalike projekti lahendustena märkis Lõokene ära uue raudtee ehitamise otseteed suunal Tallinn?Pärnu?Riia?Vilnius? Varssavi?Berliin või olemasoleva infrastruktuuri kasutamise Tallinna-Tapa-Tartu-Valga-Riia suunal, vahepeatustega Vilniuses või Kaunases ning Varssavis ja lõpp-peatusega Berliinis. Tema sõnul peaks rong poole ööpäevaga Tallinnast Berliini jõudma, muidu võib reisijate leidmisega raskusi tekkida.

?Oluline on projekti puhul lähtuda sellest, et rongiliiklus on loodust säästvam kui autotransport. Projekti käivitumine sõltub sellest, kas Balti riigid pääsevad paika pandud tähtajaks Euroopa Liitu ning kas tulevad reisijad, kelle kaudu saaks infrastruktuuri täiustada,? ütles Lõoke. Uut raudteetrassi planeeritakse nii reisijate- kui ka kaubaveoks.

?Eeldused Euroopa Liidu raha saamiseks on olemas, kuna Rail Baltica on üks kümnest transpordikoridorist, mida liit peab põhimõtteliselt vajalikuks toetada, et parandada ühendusi Ida-Euroopa ning Lääne-Euroopa vahel,? ütles Euroopa Liidu infokeskuse nõunik Paavo Palk.

Hetkel kuum