Viktoria Korpan • 29. november 2002 kell 11:48

Edasimüüja: koopiamasinate maks kergitab koopiamasinate hinda

AS KTK Overall presidendi Andres Haameri sõnul koopiamasinad kallinevad, kui koopiamasinate maks reaalsuseks saab.

Eesti Infotehnoloogia- ja Telekommunikatsiooniettevõtjate Liidu president ja Canoni kontoritehnikat müüva <#ASi KTK Overall=http://www.overall.ee> presidendi Andres Haameri hinnangul on kultuuriministeeriumi plaanitav koopiamasinate maks ebaõiglane ning toob kaasa koopiamasinate kallinemise.

?See on äärmiselt ebaõiglane maks, mis oleks ka vastuolus seadusega. See on alusetu rikastamine,? rääkis Haamer. ?Tahetakse hakata võtma maksu koopiamasinate maaletoojatelt, müüjatelt, aga see maks siirdub ostajale, koopiamasinad kallineksid.?

Haamer ütles, et koopiamasinate lõivu on varem rakendatud vaid Saksamaal, kus mitmed kahju kannatajad hagevad tulu saanud autoriühinguid kohtus.

?Seal käib mitu kohtuprotsessi, kus soovitakse saada autoriühingutele makstud raha, kuna see oli kopeeritud oma materjalide eest, näiteks ühelt poeedilt võeti maksu tema enda luuletuste kopeerimise eest,? ütles Haamer.

?90ndates tehti uuring, mis näitas, et autoriõiguste kaitse all olevad materjalid moodustavad vaid 6 protsenti kõigist kopeeritavatest materjalidest. Lihtsam oleks rakendada sellist maksu kopeerimiskeskuste kaudu, kui inimene tuleb sinna autoriõiguste kaitse all oleva materjaliga ja tahab seda kopeerida, siis ta teab, mille eest maksab,? lisas ta.

Haamer märkis, et info koopiamasinate maksu rakendamisest Soomes on väär.

'Seda pole ei Soomes, Taanis, Prantsusmaal, Hollandis, Suurbritannias, Norras, Rootsis, Iirimaal, Luksemburgis, Shveitsis ega Itaalias.'

Koopiamasinate maksude teemal loe ka tänast Äripäeva <#juhtkirja=http://www.aripaev.ee/2286/arv_juhtkiri.html>.

Hetkel kuum