Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.
Sitra toetab Soomes julget mõtlemist
?Meie taotluse kohaselt peab rahvuslik panus teadusuuringutesse, tootearendusse ja koolitusse aitama laieneva äritegevuse ja uute töökohtade loomise kaudu kasvatada Soome ja soomlaste heaolu,? ütles Sitra esindaja Aatto Prihti.
Sitra strateegia kohaselt loodab Soome olla aastal 2010 maailma kolme tehnoloogiliselt enim arenenud heaoluriigi seas.
Üht oma põhiülesannet näeb fond perspektiivikate firmade toetamises. Eelkõige on need tehnoloogiafirmad, kuid abist ei öelda ära ka traditsioonilistele tööstusfirmadele.
Sitra sekkub tavaliselt firma tegevusse varases arengustaadiumis, kui see on veel suhteliselt tundmatu ja tal on erakapitali raske leida. Edaspidi, kui firma on tugevnenud ja tal hakkab hästi minema, müüb fond oma osaluse maha.
Kokku on Sitra investeerinud enam kui 200 Soome tehnoloogiafirmasse, praegu on fond osanik umbes 120 firmas, millest enamik on info- ja biotehnoloogia ning meditsiinifirmad.
Sobivate firmade leidmiseks on Sitra loonud niinimetatud PreSeedi süsteem, mis aitab kokku viia investorid ja stardikapitali vajavad firmad. Selleks peavad firmad vastama INTRO-kvaliteeditasemele, mille saavutamiseks võivad nad Sitralt ja Tekesilt (tehnoloogia arenduskeskus) raha taotleda. Eelmise aasta jooksul oli esitatud 139 niisugust taotlust, millest rahuldati 40.
Investeeringuteks hangib Sitra raha oma põhikapitali intressi- ja aktsiainvesteeringute tulust. Eelmise aasta lõpu seisuga oli põhikapitali nominaalväärtus 3,68 miljardit krooni ja turuväärtus 8,8 miljardit krooni. Intressi- ja aktsiainvesteeringute tegemise on Sitra loovutanud Soome ja välismaistele varahalduritele. Soome ja maailma majanduse loiduse ning börside madalseisu tõttu on Sitra tulud viimasel paaril aastal vähenenud, mistõttu eelmisel aastal sai ta teha investeerimisotsuseid veerandi võrra vähem kui aasta varem.
Peale tehnoloogiafirmade toetamise on Sitral käsil projekt Õppivad Paikkonnad (Oppivat Seutukunnat). Selle raames edendatakse kohalikku infoühiskonda ning täiustatakse era- ja avaliku sektori teenuste võrgupakkumisi. Eelmisel aastal algatati väikefirmade võrkude arendamise ja rahastamise projekt.
Sümboolselt Soome iseseisvuse 50. aastapäeval, 1967. aastal, asutatud Sitra fond, mis 1991. aastal läks Soome Panga juhtimise alt parlamendi alluvusse, on seadnud oma eesmärgiks aidata innovatiivse tegevuse rahalise toetamise teel kaasa majandusliku heaolu kasvule.