Uuringufirma TNS Emori värske perede finantskäitumise uuringu põhjal on inimeste soov laenu võtta tänavu järsult kukkunud.
Kui 2001. aastal planeeris laenu, järelmaksu või liisingut võtta 24% peredest ja möödunud aastal 21% peredest, siis tänavu vaid 13% peredest.
?Aasta 2001. oli õitseaeg,? kommenteeris uuringu tulemusi Emori projektijuht Kaidi Kandla. ?Nüüd on soovid rahuldatud.?
Kandla sõnul on näha, et laenuvõtmise tippaeg on mööda saamas. Viimase kahe-kolme aasta jooksul on edukamad ja jõukamad pered oma vajadused rahuldanud, edasi planeerivad laenu võtta madalama sissetulekuga pered. Nii näiteks planeerib konkreetselt eluaseme tarbeks tänavu laenu võtta 8% peredest, varasematel aastatel on ka see osa olnud suurem. Kandla sõnul on näha, et laenuvõtmine ei kasva enam sellise tempoga kui varem.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kandla ütles, et laenuvõtmises on märgata tarbimislaenude asendumist pikaajaliste laenudega. ?Tolmuimejad ja külmkapid on ostetud, nüüd mõeldakse eluaseme peale,? lisas ta.
Pindi Kinnisvara turundusjuht Peep Sooman ütles uuringu tulemusi kommenteerides, et kinnisvaraturul on südalinna eksklusiivsete korterite ehitamise aeg mööda saamas. Rikkad advokaadid ja välismaalased on omale elamispinna soetanud, seetõttu ei kerki enam 30 000 kroonise ruutmeetri hinnaga elamuid nagu Pirita teel. ?See oli väike sihtgrupp, mis nüüd on omale korteri ära ostnud ja sellega on ostjaskond kokku kuivanud,? ütles Sooman.
Turg nõuab Soomani sõnul odavamaid kortereid südalinnast väljas, ruutmeetri hinnaga 10-11 000 krooni. Soomani sõnul kukub ka uute korterite keskmine hind, sest esiteks ehitatakse uusi elamuid aarelinna, teisalt loobuvad inimesed eksklusiivsest remondist.
Uuringu kohaselt omab praegu eluasemega seotud laene 13% ning erinevaid tarbimislaene ja järelmakse 17% Eesti peredest. Emor küsitles augustis-septembris väldanud uuringu käigus Eestis 1027 leibkonda. Uuring viiakse läbi kord aastas.