Kas karismaatiliseks sünnitakse?

Mats Soomre 26. jaanuar 2004, 00:00

Kui karismaatilisus oleks sünnipärane anne ja hädavajalik selleks, et juhtimises edu saavutada, siis tuleks tõenäoliselt paljudele juhtidele öelda, et nad on ?lootusetud juhtumid?.

Kas karisma on inimestele sünnipäraselt kaasa antud või on see õpitav? Ühed usuvad, et karisma on kaasa sündinud ja seda arendada ei saa, teised aga arvavad, et karismat on võimalik arendada.

Aga mida üldse tähendab karismaatiline inimene või karisma täpsemalt? Kui inimeste käest küsida, siis on enamasti vastuseks midagi udust või siis ?silmatorkavate isiksuse(isiku)omadustega inimene?. Sõnastikud annavad eri sõnastuses, kuid sarnase sisuga seletuse: ?eriline isiku omadus või oskus, mis võimaldab mõjutada või inspireerida suurt hulka inimesi? või ?loomupärane omadus, mis inspireerib suurt entusiasmi ja pühendumust?. Lihtsamas sõnastuses ? karisma on inimese võime mõjutada suuri hulki teisi inimesi.

Inimeste mõjutamine on paljude ametite-rollidega seotud ? juhtimine, müümine, esinemine, läbirääkimised. Tõepoolest on nii, et osa inimesi kohe mõjuvad meeldivalt, kuid teistega pole mingit kontakti. Millestki on see ju ometi tingitud?

Tihti arvatakse, et osa lapsi on juba sünnist saati liidrid ja see paistab nii lasteaias kui ka koolis hästi välja. Nii see on.

Samas ei ole otsest seost nende laste hilisema edukusega ? mõelge oma koolikaaslaste peale ja meenutage, mis neist on saanud. Enamasti on nii ühe- kui teistsuguseid näited, kus edukateks (ja karismaatilisteks) on saanud nii kooliaegsed ?sündinud liidrid? kui ka ?hallid hiirekesed?.

Kui karismaatilisus oleks sünnipärane anne ja hädavajalik selleks, et juhtimises edu saavutada, siis tuleks tõenäoliselt paljudele juhtidele öelda, et nad on ?lootusetud juhtumid?. Ma ei usu, et selline sõnum kedagi aitaks ja oleks tulutoov. Paljud uuringud on näidanud, et karismaatilisus ei erista edukaid juhte ? küll aga eristab väga edukaid juhte hulk inimlikke tunnuseid ja oskuseid, mis on neist teinud edukad juhid ja samas ka karismaatilised inimesed. Samas on karismaatilisusele antud ka lihtsam ja praktiline sõnastus: karisma on võime positiivselt mõjutada teisi inimesi, ühendades neid nii füüsiliselt, emotsionaalselt kui ka intellektuaalselt.

Võib öelda, et kui eesmärk on õige, siis karismaatilisus aitab seatud eesmärke saavutada efektiivsemalt. Kus on aga vahe ? juhtimisoskused ja karismaatilisuse tunnused? Ilmselt on tegemist suuresti kattuvate tunnuste ja oskustega, eeldades, et eduka juhi üks olulisemaid rolle on liidriroll ja oskus mõjutada inimesi nii, et kõik oleksid edukad ? nii omanikud, juhid, kliendid kui ka töötajad ja ühiskond tervikuna.

Igal inimesel on sünnipäraselt antud hulk omadusi, mis moodustavad tema personaalsuse. Vaevalt, et kellelgi oleks kõik tunnused/eeldused maksimaalselt arenenud, sest siis võetaks teda kui jumalikku ilmutust ? ideaalset inimest!

Pigem taandub karismaatilisuse arendamine oma tugevuste teadvustamisele ja nende teadlikule kasutamisele ning oma nõrgemate omaduste/tunnuste arendamisele. Kindlasti ei saa hakkama ilma sisemise motivatsioonita ? tahteta ennast pidevalt arendada ei jõua kuhugi.

Olen veendunud, et iga inimene on võimeline endas arendama karismaatilise inimese (juhi, esineja, müüja) tunnuseid ja oskuseid, kui ta ise seda tõsiselt soovib.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:37
    Otsi:

    Ava täpsem otsing