EPL: Eestis napib piima, kokkuostuhind tõuseb

04. veebruar 2004, 08:16

Piimatoodangu pideva vähenemise tõttu tõstsid töötlejad aasta alguses toorpiima kokkuostu hinna 3,3 kroonilt 4 kroonile.

Need 70 senti, mida farmer nüüd iga piimaliitri pealt teenib, suunatakse uue tehnika muretsemisele ja sõnnikumajanduse korrastamisele, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Aastavahetusel oli Eestis 113 500 piimalehma, mis on 2600 pead vähem kui mullu. Koos lehmade arvu vähenemisega vähenes viimase aastaga ka piima tootmine ligi 15 000 tonni võrra,? ütles põllumajandusministeeriumi põllumajandusosakonna nõunik Matti Piirsalu. Tema hinnangul peaks Eestis piimavajaduse rahuldamiseks olema 125 000 lehma.

?Ega põllumees seda 4 krooni piimaliitri eest välja ei pressinud. Toorpiima on Eestis vähe ja töötlejad ise tõstsid kokkuostuhinda,? ütles Põima Farm OÜ juhatuse esimees Ain Funk. Tema sõnul oli siiamaani nende eesmärgiks kuidagi ellu jääda, nüüd tekib väike lootus, et saab ka investeerida.

Funki sõnul on piimapuuduse üks põhjus see, et turud on avanenud ja piimatööstustel on oma toodangu turustamiseks võimalusi tunduvalt rohkem kui varem. Mõned piimatööstused on lubanud hakata toorpiima Lätist sisse vedama.

Farmerite ja ministeeriumi hinnangul ei ole piima sisetarbimine Eestis kasvanud. Piima on puudu just neil ettevõtetel, kes piimapulbrit toodavad ja välja veavad.

Farmerid prognoosivad maikuus uut piima kokkuostuhinna langust, sest siis suureneb jälle piimatoodang. ?Alla 3,5 krooni ei tohiks see siiski kukkuda ? see on alumine piir, kus piimatootmine ennast veel ära tasub,? lisas Funk.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing