Venemaa võimud sunnivad Jukost omanikke vahetama

Tõnis Arnover 13. veebruar 2004, 00:00

Jukosel on kuus põhiaktsionäri. Selle suurim omanik ja Venemaa rikkaim mees Mihhail Hodorkovski istub oktoobrist peale vahi all ja ootab kohtuprotsessi, ta on juba ammu taandunud tegevjuhi kohalt.

Nädal tagasi lõppes teise Jukose põhiomaniku Vassili ?ahnovski kohtuasi. Ehkki ?ahnovski oli enne kohtuprotsessi algust tasunud sissenõutud 53,3 miljoni rubla suuruse maksuvõla ja intressid, mõistis kohtunik talle tingimisi aastase vanglakaristuse aastail 1998?2000 tehtud maksupettuse eest. 18kuulist vanglakaristust nõudnud prokurör ütles, et kohtuotsust ta edasi ei kaeba, kuna tema sõnul on põhiline eesmärk ? saavutada ?ahnovski süüdimõistmine ? täidetud.

Brunswick UBSi analüütiku Paul Collisoni arvamuse kohaselt pakub ?ahnovski suhteliselt leebe karistamine lootust, et Jukos ja Kreml suudavad kokkuleppele jõuda. Levivad spekulatsioonid, et samamoodi toimitakse Hodorkovskiga. Ta tunnistatakse küll süüdi, kuid vabastatakse ?tänu olukorra muutumisele? seoses Jukose ja Sibnefti ühinemise ärajäämisega, millest firmad teatasid ametlikult 3. veebruaril.

Maksupettuse süüdistusega on juulist peale eeluurimise all veel kolmaski Jukose põhiaktsionär Platon Lebedev. Ülejäänud kolm Jukose põhiosanikku Leonid Nevzlin, Vladimir Dubov ja Mihhail Brudno põgenesid eelmisel aastal tagakiusamise kartuses välismaale. Jaanuaris kuulutas Venemaa nad Interpoli kaudu tagaotsitavaks.

Endist Menatep-panga juhti, Jukose direktorite nõukogu liiget Leonid Nevzlini süüdistatakse Tomsknefti ja At?inski naftatöötlemistehase aktsiate riisumises 39 miljoni dollari väärtuses. Dubovile pannakse süüks sõjaväelaste majade ehitamise fondist raha kõrvaldamist Volgogradi oblastis. Brudnot aga süüdistatakse väetisetehase Apatit kasumi omastamises. Hodorkovskile esitatud üks peamisi süüdistusi on tollesama Apatiti aktsiate ebaseaduslik omastamine.

Pärast Brudnole süüdistuste esitamist vabastas direktorite nõukogu ta Jukose tütarfirma Jukos RMi presidendi ametist, otsustades, et aktsionärid ei tohi osaleda firma tegevjuhtimises. Sellega on Jukos katkestanud lõplikult suhted oma põhiaktsionäridega.

?Jukos on nüüd üks väheseid Vene firmasid, mille otseses juhtimises aktsionärid ei osale,? ütles firma tegevdirektor Simon Kukes.

Nende kuue mehe kontrolli all on Gibraltaris registreeritud valdusfirma Menatep, millele omakorda kuulub 44,2% Jukose aktsiatest. Enne kui Jukos kavatses Sibneftiga ühineda, oli Menatepi käes 60% Jukose aktsiatest, kuid Sibneftiga ühinemise hõlbustamiseks emiteeris Jukos lisaaktsiaid, mistõttu nende osakaal vähenes.

Ajaleht Kommersant väidab Jukosele lähedastele allikatele viidates, et Jukose põhiomanikke esindav Menatep kavatseb lähiajal teatada oma uuest omanikestruktuurist, mis tähendaks ühtlasi Jukose omanike vahetumist.

Seda soodustab Kommersandi andmeil asjaolu, et ehkki Venemaa prokuratuur külmutas eelmisel aastal suure Jukose aktsiapaki, on põhiomanikel lubatud müüa oma aktsiaid Menatepis või teistes offshore-firmades, mille kaudu kuulub Menatepile Jukose aktsiaid. Kommersant oletab, et Menatep müüb Jukose aktsiad mõnele Kremliga seotud firmale või rahvusvahelisele naftakontsernile.

Naftaanalüütikute arvates on Jukose aktsiatele pandud suurte piirangute ning firma ebaselge tuleviku tõttu huvi Menatepi aktsiate ostmise vastu väike, kuid samas nad ei välista, et näiteks Menatepi suurosanik Mihhail Hodorkovski võib olla suure osa oma aktsiatest juba maha müünud.

Praegu läheb Jukosel väga hästi. Firma eelmise aasta üheksa kuu auditeeritud puhaskasum kasvas 71,3% ja oli 3,55 miljardit dollarit. Tegevdirektor Simon Kuklese prognoosi kohaselt kasvab naftatootmine tänavu 9% ja paari aasta pärast küünib päevatoodang 10,5?11 miljoni barrelini.

Firma tulemuste seisukohalt on oluline, kuidas lahenevad seoses Hodorkovski kohtuasjaga Jukose vastu üles kerkinud maksuameti süüdistused, mille kohaselt on firma jätnud riigile maksmata makse ca 3,3 miljardit dollarit. Jukos on lubanud need süüdistused kohtus ümber lükata.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing