Maksehäirete register viib tööotsija surnud ringi

ÄP 18. veebruar 2004, 00:00

Pankade ja sideoperaatorite maksevõlglasi koondav Krediidiinfo on leidnud rakendust ettevõtete personalijuhtide hulgas, mis on viinud 100 000 Eesti elanikku potentsiaalsete probleemideni tööotsimisel.

Äripäev leiab, et Krediidiinfosse satub liiga kergelt: 500 krooni on liiga väike võlasumma, 45 päeva viivitust on liiga lühike aeg ja seitse aastat mustas nimekirjas olemiseks liiga pikk aeg. Mis aga kõige diskrimineerivam, register ei kohtle erinevalt ühe kuu mobiilivõlglast ja inimest, kes on mitu kuud võlgu mitmemiljonilise maja eluasemelaenu.

Krediidiinfo maksehäirete register pakub laenu- ja teenindusasutustele vajalikku teenust maksevõlglaste informatsiooni näol. Samas tekitavad antud registri pidamise põhimõtted küsitavusi, mis ei lase ettevõtmist üheselt õiglaseks pidada. Nimelt on juba arvestatav osa Eesti tööealisest elanikkonnast selles registris arvel. Teisisõnu on nad kuulutatud inimesteks, kes ei täida oma maksekohustusi ning millest võib teha järeldusi nende üldise usaldusväärsuse kohta. Just taolise järelduse teevadki personalijuhid, kes kontrollivad töölepürgijate tausta Krediidiinfost.

Äripäev teab juhtumeid, kus inimene on Krediidiinfosse sattunud ühe vaieldava telefoniarve tõttu. Keegi ei üritanud temaga kontakti saada, ehkki tema andmed on elanikeregistris jooksvalt uuendatud ning makseteatised oleks pidanud kohale jõudma.

Mobiilioperaatoritele on inimesel üldse väga kerge võlgu jääda näiteks siis, kui ta siirdub näiteks paariks kuuks välismaale õppima või tööle, ega jõua enne sõitu oma kliendisuhteid teenusepakkujaga klaarida. Või siis, kui ettevõtte maksab inimese mobiiliarveid, kuid äripartner ei kanna tööandjale õigel ajal raha üle ning töötajast mitteolenevatel põhjustel jääb tema ühe kuu arve tasumata.

Muidugi, korralikel arvetemaksjatel peab olema eelis maksevõlglaste ees ja on õige, kui nende laenutaotlus läheb pangas kiiremini läbi või kui nad on töölevõtmisel eelisseisus. Õige ei ole aga see, kui mingil põhjusel ? ja neid põhjuseid on tänases Eestis väga palju ? jääb inimene väikese summa võlgu, satub ta surnud ringi: tema praegusest sissetulekust ei piisa kõigi arvete tasumiseks, kuid samas ei ole tal lootust saada parema palga peale uuel töökohal. Tööle võtmisel peab siiski lähtuma inimese kutseoskustest, mitte tema võlasummadest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:37
    Otsi:

    Ava täpsem otsing