Euroliit tuhmub volbrimöllus

Silva Männik 19. veebruar 2004, 00:00

Need, kel maipidustuste kontseptsioon juba paigas, hakkavad aga ürituste motivatsiooni täpsustavate küsimuste peale kukalt kratsima ? pole selge, kas see on kevadüritus või Euroopa Liidu vastuvõtmine.

Suurima kõlapinna on praeguseks saavutanud valitsuse, Riigimetsa Majandamise Keskuse ning laulu- ja tantsupeo korraldajate ühisüritus, miljoni puu istutamine Eesti metsadesse. Üle viie miljoni kroonise eelarvega üritus, Euroopa Liidule suunatud salvestuste ning publikatsioonide tegemiseks eraldatakse raha ka valitsuse reservfondist, on juba ilmet võtmas. Kümme tuhat lauljat ja tantsijat on mai alguse istutamisaktsiooniks valmis. Sama palju vabatahtlikke ootab 15. märtsi, kui RMK kodulehele ilmub info kokku 400 hektarit hõlmavatest istutamislankidest üle Eesti.

Laulu- ja tantsupeo organisaator Kadri Valner tunnistab: ?Lauljad ja tantsijad läheks metsa istutama niikuinii, praegu me kasutame aga ELiga kaasnevat meedia ja rahva tähelepanu lisaks ära.? Ta meenutas õelavõitu märkusi, et nüüd minnakse siis euroliidu pärast noori taimi istutama. ?Tegelikult see aga ainult nii ei ole,? kordab Valner.

Väikesed kõrvaleesmärgid selguvad metsaistutamist rääkides ka RMK metsamajanduse osakonna turundusjuhi Ulvar Kaubiga. Osa istikuid läheb nimelt erastamisele kuuluvatele maadele, teadvustamaks laiemalt, et meil on ka peremeheta maid, räägib Kaubi. Need miljon istikut moodustavad vaid ühe väikese osa kogu riigi aastasest istutamisvajadusest. Seekord tehakse lihtsalt algust talguliste heategevuslike jõudude abil.

Euroliidu tervitamisega jääb tagasihoidlikuks ka Tallinna linn. Plaanis on küll üks väike üllatus linnarahvale, kuid see ei ole midagi erakordselt suurt, mingit kontserti või ilutulestikku ei tule, teatati linnavalitsusest.

Riigikogu alles ärkab. Parlamendi Euroopa asjade komisjoni ja juhatuse vahel käivad küll tulised vaidlused, kuid keegi ei julge ürituste mahtu ega iseloomu ennustada.

Eurotähekestega kaunistatud üritusi pakuvad ilmarahvale siiski mitmed saatkonnad ja Euroopa Komisjoni delegatsioon, kes nagunii on liidu propageerimiseks siia kutsutud ja seatud. Rahvaürituste mõtteid eri linnades on kuuldavasti mõlgutamas paar suurema riigi saatkonda. Euroopa Komisjoni delegatsiooni poliitika ja majandusosakonna juhi Norbert Sagstetteri sõnul organiseerivad nemad Tallinna keskele suure eurotelgi koos 25 liikmesriigi väljapanekuga. Üritus päädib mõne Eestis tuntud popstaari kontserdiga, kelle nime komisjoni esindaja veel öelda ei saa. Küll aga täpsustab ta ürituse toimumise aega: nad ei rihi täpset Eesti liitu vastuvõtmise kuupäeva, vaid panevad atraktsiooni püsti alles nädal aega hiljem, 8.?9. mail.

Pidu ei jää siiski tulemata. Maitule, volbrimöllu ja nõukogude ajast pärandatud töörahvapühade tähistamisega liituvad ka arvukad turistid, kes juba praeguseks on hotellid täis reserveerinud. Nii Viru Hotelli kui ka Park Hotelli turundusjuhid tunnistavad aga nagu ühest suust, et Euroopa Liitu jõudmisele nad oma majade dekoratsioonides ja üritustes mõelnud ei ole. Kevade saabumine on tähtsam!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:12
Otsi:

Ava täpsem otsing