Maakleri näpuviga kukutas Eesti Telekomi aktsia hinda

Annika Matson 01. aprill 2004, 00:00

Eile kell 10.36 tehtud paari miljoni krooni suuruse tehingu tulemusena kukkus Eesti Telekomi aktsia Tallinna börsil 7,5%, tasemeni 113,44 krooni. Eile sulgus Eesti Telekomi aktsia Tallinna börsil 122,67 kroonil.

?Tegu võis olla maakleri eksitusega koguse sisestamisel ja see viis hinna automaatselt alla,? ütles LHV maakler Henno Viires.

Ta lisas, et suurt paanikahoogu see õnneks ei vallandanud, enamik investoreid seda ei märganudki, sest tehing tühistati hästi ruttu.

?Paljud maaklerid kasutasid juhust ja panid allapoole noteeringuid välja, aga kellelgi osta ei õnnestunud,? ütles Viires.

Ostuorderi andis sisse Suprema klient. Suprema turgude osakonna juhataja Sten Sumberg ütles, et tegelikult ei olnud meil mingit kohustust neid aktsiaid Nordeale tagasi anda. Tema sõnutsi oli see puhas vastutulemine. ?Meie huvides ei ole kellelgi nahka üle kõrvade tõmmata, lihtsalt Nordea tegi apsu ja meie tulime vastu,? ütles Sumberg.

Nordea Securitiese anonüümseks jääda soovinud maakler ütles, et tegu oli nende veaga ning õnneks tehing tühistati. Ta lisas, et asi lahendati ostja ja müüja vastastikusel kokkuleppel. ?Tühistamine ei toimunud sõrmenipsu peale, teha tuli ikka mitu telefonikõnet,? ütles maakler.

Sumberg toonitas, et praeguse HEXi turusüsteemiga peavad maaklerid olema väga tähelepanelikud. ?Süsteem ei kaitse selliste tehingute juhtumise vastu mitte kuidagi, kuna see on orderi-põhine,? ütles Sumberg. Ta lisas, et eelmise süsteemiga ei olnud selline asi võimalik.

Ilmse eksimuse korral võib börs ka tehingupoolte nõusolekuta tehingud tühistada, samuti juhul, kui tehing sai toimuda tehnilise vea tõttu börsisüsteemis, seisab kirjas Tallinna börsi ärireeglites.

?Antud tehingute puhul vist ilmse eksimuse suhtes kahtlust ei teki,? ütles LHV maakler Henno Viires. Ta lisas, et samas tühistati ka esimesed turuhinna lähedalt tehtud tehingud. On võimalik, et seda tehti osapoolte kokkuleppel, aga täpset vastust teavad vaid börs ja tehingute osapooled.

Üldjuhul saadakse selliste asjade puhul vastaspoolega tehingute tühistamise osas kokkuleppele, kuna selline asi võib juhtuda ju igaühega.

Eestist on teada ka üks vastupidine juhtum. Veidi enam kui kahe aasta eest kirjutas Äripäev, et HEX-süsteemi varjukülgede tõttu sai Suprma omandada soodsalt, 168,51 krooniga Hansapanga maakleri vahendusel Hansapanga aktsiaid.

Börs tegi pooltele ettepanku tehing tühistada, kuid Suprema keeldus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:19
    Otsi:

    Ava täpsem otsing