Võitja ja kaotaja

ÄP 30. aprill 2004, 00:00

Kalevi ja Tallinna Piimatööstuse suuromanik Oliver Kruuda esindab ELiga liitumisest enim võitvate ettevõtjate ringi ? kodumaiseid toidutööstureid.

Neile ei avane homme mitte ainult kiivalt kaitstud Skandinaavia, vaid ka Venemaa turg. Kalevil on idaturul ette näidata kaubamärk, mida hoolimata aastaid kestnud pausile seal ikka veel mäletatakse. Kruuda on juba avaldanud soovi hakata jälle Kremlisse martsipani eksportima, nagu muistsetel aegadel. Kruuda äri tõotab kasvada isegi hoolimata suhkru kallinemisest.

Hiljuti uutesse tootmisruumidesse kolinud Kalev on turu väljakutseks valmis. Kuigi börsiettevõtte staatusega kaasas käivad nõuded on toonud Kruudale sekeldusi börsi järelevalvega, on tema kommiliinid valmis rahuldama miljonite venelaste magusaisu.

Pole ka kahtlust, et mullu Eesti suurimaks piimatöötlejaks tõusnud Tallinna Piimatööstus suudab oma toodangu pressida mõne Skandinaavia kauplusteketi poodidesse, nagu seda on tegemas Põlva Piim. Kruuda aga võib lisaks toodangu ekspordile kasu lõigata ka mõnele enda ettevõttele väliskosilase leidmisest. Eesti turul sagivad aktiivselt ringi mitmed välisinvestorid ? nii need, kes siinset toidukaupa ELi vedama hakkavad, kui ka need, kes suuremat kala ehk terveid ettevõtteid osta soovivad.

Viktor Levadale kuuluv masinatööstus Levadia on üks neist ettevõtteist, mis kaotab Eesti ELiga liitumisel odava Vene tooraine.

Nimelt seavad ELi impordikvoodid kolmandatest riikidest tulevale metallile löögi alla Eesti masinatööstuse ja muudab seeläbi kallimaks ka osa ehituses kasutatavaid konstruktsioone. Suurem osa Eesti rasketööstuste kasutatavast metallist on pärit Venemaalt, Ukrainast, Valgevenest ja Kasahstanist.

Viktor Levada hinnangul võivad metall ja metallist valmistatud tooted kallineda lähiajal koguni 50?70 protsenti. Ida poolt tuleva metalli kvoodi alla minek paneb tema hinnangul peale siinse rasketööstuse põntsu ka teistele tööstusharudele ja metallkonstruktsioone kasutavale ehitusele. ?Lõppkokkuvõttes tuleb inimesel korteri eest rohkem maksta,? ütleb Levada. On oht, et kui siinselt turult kaob odav Vene metall, tõstavad meil müüdavate metalltoodete hindu kohe ka lääne firmad.

Levada on end küll tollide tulekuks laovarudega ette valmistanud, kuid hoiatab siiski, et metallitollid kahjustavad kogu Eesti majanduse konkurentsivõimet. Lisaks Levadiale puudutab probleem teravalt kõiki suuri metallkonstruktsioone tootvaid tehaseid ? BLRTd, Eesti Talleksit, Tallinna ja Viljandi masinatehaseid, Dvigateli, Loksa Laevatehast.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing