Inno Tähismaa • 5. mai 2004 kell 12:33

Eesti-Soome merekaabli projekt käivitamise ootel

Eesti-Soome merekaabli projektis on tehtud kõik vajalikud ettevalmistustööd ning asi ootab käivitamist.

?Ette on valmistatud vajalikud koostöölepped, load ja litsentsid, mille pinnalt on võimalik käivitada projekt,? kommenteeris Estlinki arengut Eesti Energia pressiesindaja Riina Vändre. Tema sõnul tuleb merekaabel igal juhul. Projekti lõplik teostamise struktuur täpsustub sõnul siis, kui Eesti Energia koostööpartnerid otsustavad projektis osalemise ulatuse.

Tänaseks on oma osalussoovi kinnitanud Pohjolan Voima OY ja Helsingin Energia, lõplikud otsused on veel tegemisel Latvenergol ning Lietuvos Energijal. Pikemas perspektiivis saavad projekti omanikeks Soome ja Balti riikide põhivõrgud, rääkis Vändre. Osaluste selgumise järel tuleb teha lõplik valik kaabliehitaja suhtes.

Merekaabel on planeeritud 350MW võimsusega ning selle orienteeruv ehitusmaksumus ei ületa 110 miljonit eurot ( (1,7 mld kr). Lõpliku investeerimisotsuse tegemisel sel kevadel on võimalik kaabli valmimine 2005 aasta lõpuks.

Estlinki kaabel saaks olema esimene reaalne elektriline otseühendus Balti riikide ja Euroopa Liidu elektrisüsteemide vahel. Eesti klientide jaoks tähendab see varustuskindluse suurenemist. Lisaks avaks merekaabel uue elektri ekspordi- ja impordi kanali Balti riikide tootjatele ja vabatarbijatele.

Hetkel kuum