Harju Elektri töötajatel võimalik aktsiaoptsiooniga kiirelt teenida

Annika Matson 31. august 2004, 00:00

Eile kaubeldi Harju Elektri aktsiatega 109,5 krooni tasemel. Kui võtta aluseks aktsia 108kroonine hind, saavad Harju Elektri töötajad kokku rikkamaks 13,6 mln krooni võrra.

Harju Elektri juhatuse esimehe Andres Allikmäe sõnul võttis aktsiaoptsioonist osa 96 inimest, kõik neist ei ole enam Harju Elektri töötajad.

Harju Elektri 2003. aasta aruandest selgub, et 5000 aktsiaoptsiooni on teiste seas ettevõtte nõukogu esimehel Endel Pallal ning nõukogu liikmetel Lembit Kirsmel, Madis Talgrel, Triinu Tombakul ja Ain Kabal. Juhatusest on optsioone esimehel Andres Allikmäel ja liikmetel Karin Padjusel, Lembit Libel ja Ülo Merisalul.

Aktsiaoptsiooni märkimistasu oli töötajatele üks kroon iga märgitud optsiooni kohta. Kui Harju Elektri nõukogu ja juhatuse liikmed oleksid eile optsioonid realiseerinud, oleks nad igaüks võitnud 340 000 krooni.

Palla ja Allikmäe vastasid küsimusele, kas uute aktsiate väljalaskmise tulemusena tuleb tasuda ka erisoodustusmaksu, et nemad täidavad kõiki Eesti Vabariigi seadusi. ?Esialgu arvame, et erisoodustusmaksu tasuda ei tule,? ütles Allikmäe.

Harju Elektri nõukogu otsustas eile, et firma aktsiakapitali suurendatakse kahe miljoni krooni võrra, 56 miljoni kroonini uute aktsiate väljalaskmise teel.

Ettevõtte aktsiakapitali suurendamiseks lastakse välja 200 000 10kroonise nimiväärtusega nimelist lihtaktsiat.

Emiteeritavate aktsiate väljalaskehinnaks on 40 krooni aktsia kohta, mis sisaldab ülekurssi 30 krooni aktsia kohta. Emiteeritavate aktsiate märkimine viiakse läbi selle aasta 16. septembrist kuni 30. septembrini.

Emiteeritavad aktsiad annavad aktsionärile õiguse dividendidele alates 2004. majandusaasta eest.

Harju Elekter juhatus kinnitab aktsiate märkimise tulemused 30. septembri seisuga hiljemalt 4. oktoobriks.

Aktsiate alamärkimise korral tühistab ASi Harju Elekter nõukogu 15 päeva jooksul arvates märkimisperioodi lõppemisest märkimistähtaja jooksul märkimata aktsiad ning loeb aktsiakapitali suurendatuks ulatuses, milles aktsiaid tegelikult märgiti ja nende eest tasuti.

Tutvunud Harju Elektri eilse börsiteatega: Harju Elektri nõukogu koosoleku otsused, ütles maksu- ja tolliameti otseste maksude talituse juhataja Evelyn Kask, et kui optsioonilepingud on sõlmitud isikutega, kellele laieneb erisoodustus ja optsiooni realiseerimise päeval on turuhind kõrgem, kui optsioon väljastatakse, siis sellelt vahelt tekib erisoodustus. Erisoodustus laieneb töötajatele ja juhtorganite liikmetele.

Harju Elektri emiteeritavate aktsiate väljalaskehind on 40 krooni. Eile oli Harju Elektri aktsia hind ligi 109 krooni ja vahe oleks olnud 69 krooni.

?Septembri lõpus on meie asi arutusel teise astme kohtus,? ütles Tallinna Kaubamaja finantsjuht Kartin Mühls.

Tallinna ringkonnakohtu ajatabelis on kirjas, et 20. septembril sel aastal kell 14.00 on arutusel ASi Tallinna Kaubamaja apellatsioon Tallinna halduskohtu 29. septembri 2003. aasta otsuse peale.

Äripäev kirjutas mullu 19. augustil, et Tallinna Kaubamaja andis kohtusse maksuameti, kes nõuab juhtkonnale suunatud optsioonidelt erisoodustusmaksu. Esimese astme kohtus tuli võitjaks maksuamet. Tallinna Kaubamaja kaebas kohtuotsuse edasi Tallinna ringkonnakohtusse.

Vastavalt maksuotsusele, mille järgi maksu- ja tolliamet käsitles aktsiaoptsioone erisoodustusena, on Tallinna Kaubamaja kokku tulu- ja sotsiaalmaksu erisoodustustelt ning intresse tasunud summas 4,4 miljonit krooni, millest üks miljoni krooni on Tallinna Kaubamajale tagastatud tagasiulatuvalt (kuni 01.07.2002) seoses põhiseaduse vastaselt kehtestatud intresside tühistamisega. Seega on Tallinna Kaubamaja kohtus vaidlustatav summa kokku 3,4 miljonit krooni, ütles Mühls.

?Vaidlustasime maksuotsuse kohtus, sest oleme veendunud, et oleme korrektselt käitunud ja tasunud kõik maksud, mis vaja,? rääkis Tallinna Kaubamaja juhatuse esimees Raul Puusepp tookord Äripäevale antud intervjuus.

Maksuameti lõplik kohtuvõit tooks kaasa samasugused maksunõuded peaaegu kõikidele börsiettevõtetele, seega saaks sellise kohtuotsusega loodud pretsedent.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing