Urmas Vaino • 28. oktoober 2004 kell 22:00

Järjekordne pastakas, võtmehoidja või tuhatoos on lihtsalt kinkimise teesklemine

?Plaanisime väikest ringreisi Euroopa kuulsates ja suurtes reklaamiagentuurides,? räägib tankist Joel Volkov. Eestlase lahkus ja inimesearmastus veres, hakkas agentuuri meeskond otsima, mida kuulsatele reklaamigurudele kinkida.

Esimese ideena lendas prügikasti mõte Vana Tallinnast ja likööriga seotud legendide esitamisest. ?Kes tahaks rääkida inimesega, kes on joodik, joonud kaua ja pealegi mingit magusat ürdilikööri,? küsib Joel retooriliselt ja vastab kohe ise looga leedulastest, keda ta võiks pidada täiesti napakateks tegelasteks, sest sai neilt kingituseks mingi seal villitud palsami. ?Õnneks ma tundsin neid, nad on toredad inimesed,? räägib Volkov ja ei soovita võõrale alkoholi kinkida. ?Enamik nendest veinidest, mis jõulude ja uue aasta eel kontorisse tuuakse, on ju sellised, mida oma seedimise huvides ei joo enne kui tagumine häda. Näiteks peale mõnd pidu.?

Kui idee pruunis pudelis ?kleepekast? oli täielikult kõrvale heidetud, liikus mõte juba lõpuks kasutusse jõudnud lahendusele lähemale. ?Proovisime leida asja, mis oleks reaalselt olemas, mida saaks jagada viieteistkümneks (just nii palju oli agentuure, kellega Tanki esindajad planeerisid kohtuda ? toim.) ja mis käiks hiljem ka kokku. Näiteks siis, kui gurud kuskil konverentsil kohtuvad,? kirjeldab Joel Volkov.

Ka see idee jäi ajalukku, sest sellise, väljamõeldud ja kasutu asja loomine ei tundunud esimesel silmapilgul tänapäevaste füüsika-, loogika- ja tarbimisreeglite kohaselt võimalik. ?Küll aga saime siis aru, et kingitus peaks olema tükike meist enestest. Ja siis oligi käes,? hüüab Joel ja näitab papist karpi, milles esimene Tank Equipmenti toode ? No Fire Alarm, mida saab omanik kasutada siis, kui endal ideed ühel või teisel põhjusel otsa saanud. Hädaabinupuks on võti, mille kättesaamiseks tuleb purustada klaas, seejärel osta lennukipilet ja küsida Tankist signalisatsioonikoodi. Tegevusjuhised on detailsed ja kirjeldavad kõike põhjalikult. ?See oli leid, mis töötas,? seletab Joel, endal silmad säravad peas nagu Tallinna madala majaka tuled.

Tänaseks on Tank Equipmentist saanud korralik sari, kus hulgaliselt tooteid ? jõulustressipillikesed, Tanki bituumenilõhnaline kuuseke, heade ideede kataloog jne.

?Ideid oli kokku sadakond, kõik muidugi töösse ei jõua,? seletab Joel Volkov ja on rahul. Firmakingituse väljamõtlemine on pakkunud tankistidele palju lõbu ja mõnusat ajaveetmist, sest mitmed tooted on tehtud kontoris käsitsi.

Kingitused, mis elavad teisel pool tavalist mõtlemis- ja tarbimisviisi, on nõutud kraam, seda kinnitab asjaolu, et Tank Equipmenti internetilehelt tuleb tellimusi peaaegu iga päev. ?Hakka või tõsiselt tootma,? naeratab Joel Volkov rõõmsalt.

Hetkel kuum