Preatoni protsess lükkus edasi

Inno Tähismaa 03. november 2004, 12:35

Tänaseks, homseks ja ülehomseks kavandatud Preatoni kohtuprotsess lükkus täna Tallinna linnakohtus kolme kuu võrra edasi, kuna advokaadid palusid lisaaega.

Kohtu alla antud Pro Kapitaliga seotud kolmiku Ernesto Preatoni, Aivar Pihlaku ja Angelika Annuse advokaadid Aadu Luberg, Aivar Pilv ja Erki Kergandberg taotlesid täna kohtult istungi edasilükkamist. Kohtunik Eha Popova rahuldas advokaatide taotluse ja määras uueks istungi ajaks 25.-27. jaanuari. Varem oli istungi ajaks määratud tänane, homne ja ülehomne päev.

Täna jõudis prokurör Laura Vaik süüdistuskokkuvõtte ette lugeda. Ühtlasi esitas ta süüdistuse täpsustuse, mille kohaselt pandi süütegu toime kriminaalkoodeksi kehtivusajal. Täpsustus tulenes hiljutisest vastavast riigikohtu otsusest.

Advokaadid kasutasid täpsustuse tegemist ära, et paluda kohtult 2-3 kuud lisaaega toimikutega tutvumiseks. Kriminaalasi on mahukas, see hõlmab 30 põhiköidet ja 80 lisaköidet, ainuüksi süüdistuskokkuvõtte ettelugemisele kulus prokuröril ligi tund. Kuivõrd täpsustatud süüdistus oli eesti keeles, siis taotles Preatoni kaitsja vandeadvokaat Aadu Luberg selle kirjalikku tõlkimist inglise keelde. Kohus rahuldas ka selle taotluse.

Kohtu alla antud Preatoni, Pihlak ja Annus olid täna kohtus silmnähtavalt lõbusas meeleolus. Preatoni vestles sõbralikult talle kohtu poolt määratud tõlgiga ning tänas tõlki hea töö eest. Ajakirjanikele Preatoni pikka kommentaari ei andnud, öeldes vaid, et teeb koostööd Eesti võimuorganitega. ?Mul on hea meel olla Eestis,? lisas ta. Preatoni ei soovinud kommenteerida, kas ta on ühenduses olnud Pro Kapitali endise finantsjuhi Ilona Saariga, kes Pro Kapitali maksuasjad avalikkuse ette tõi.

Preatoni (62) on kohtu all süüdistatuna maksuseaduse rikkumises mille tulemusena jäi riigile kaekumata 50, 5 miljoni krooni ulatuses makse. Koos Preatoniga on kohtu all Pro Kapital Grupi endine juht Aivar Pihlak (38) ja firma sekretär Angelika Annus (33), keda samuti süüdistatakse maksuseaduse rikkumises.

Preatoni ütles istungil, et süüdistuskokkuvõte on talle arusaadav, kuid ta ei tunnista end süüdi. Oma süüd eitasid ka Pihlak ja Annus.

Preatonit süüdistatakse selles, et ta koos Pihlakuga jättis tahtlikult registreerimata Hong Kongi firma Baltic Investments Ltd püsiva tegevuskoha ja esitamata 1997.-1999. aasta tuludeklaratsioonid, mille tulemusel jäi maksudena laekumata 23,9 miljonit krooni.

Samuti süüdistatakse Preatonit selles, et ta esitas maksuametile oma füüsilise isiku 1997. aasta tuludeklaratsioonis valeandmeid saadud tulu ja tasumisele kuuluva tulumaksu kohta ning tasus maksmisele kuuluvast tulumaksust väiksema maksusumma. Selle tulemusel jäi maksudena laekumata 26,6 miljonit krooni.

Annus pidas Baltic Investments Ltd finantsarvestust ning aitas soodusolukorra loomisega kaasa Preatoni ja Pihlaku tegevusele firma tegevuskoha registreerimata jätmisel ja tuludeklaratsioonide esitamata jätmisel.

Prokurör Laura Vaik ütles, et Preatonit, Pihlakut ja Annust puudutavas asjas on võimalik seadus järgi määrata karistuseks vabadusekaotus 1-5 aastani. Preatoni isiklikus maksuasjas seoses Ühispanga aktsiatest saadud tulu deklareerimata jätmisega on võimalik karistada rahatrahvi või vabadusekaotusega kuni 3 aastani.

Põhjalikumalt saab lugeda kohtuasjast homsest Äripäevast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing