Klassikalise töötoa kolm palet

Heidi Hendrikson 10. november 2004, 00:00

Otsustades ühendada töö ja kodu, tuleb leida sobiv koht oma mõtete teostamiseks.

Kõige levinum lahendus on kodune töönurk planeerida olemasolevasse ruumi, mida seni hoopiski teisel otstarbel kasutatud. Ja miks ka mitte? Tänapäevased tehnilised lahendused ei nõua suurt pinda ja hakkama saab ka köögilaua nurgale toetatud sülearvutiga. Mugavusest ei saa siinkohal muidugi kõnelda.

Sageli võimaldab ruumiplaneering töönurga seadmist magamistuppa. Reeglina seisab magamistuba päeval kasutuna. Psühholoogiliselt võib küll tekkida tõrge õhtul samasse ruumi magama heita, kus päev läbi tööd on tehtud ning võimalusel tuleks asetada töökoht voodi poole seljaga ja vaatega aknast välja.

Mitmeotstarbelise ruumipaigutuse puhul on parim lahendus töönurk elutuppa paigutada, kuigi selline tulemus ei pruugi eriti hea välja näha. Töökoha planeerimisel tuleks pöörata suurt tähelepanu ka valgustusele. Ideaalis asuks töökoht akna all, tagades vähemalt valgel ajal piisava üldvalguse. Lisaks loomulikule valgusele on oluline ruumi üldvalgustus töölaual. Siin oleks soovitav eelistada pigem hajusat, peegeldunud valgust. Teisele kohale jääks aga otsese valgusega valgusallikas.

Töökoha lisamisel eluruumi tuleks möbleerimisel olla pigem vaoshoitud kui üle pakkuda. Ühelt poolt seab sellele piirid ruumis juba asuvad sisustuselemendid, teisalt ei maksa oma magamis- või elutuba vaid pelgalt kontoriruumiks muuta. Töökoht peaks märkamatult sulanduma ümbritseva keskkonnaga.

Oma ideedel võib aga lennata lasta eraldiseisva töötoa sisustamisel. Suletud ruumina lubab töötuba väljuda üldisest taustast. Näiteks põhjamaiselt range ja napi sisustusega minimalistlikus kodus mõjub väljapeetud historitsistlik kabinetisisustus pigem vaheldusrikka aksendina. Uut kodu sisustades jääb kabinet tihtipeale viimaseks ruumiks, mille sisustamine käsile võetakse. Selleks ajaks peaks ühtlasi olema selgunud rohkemal või vähemal määral kodu üldilme ning oma soovid.

Funktsionaalselt võib kabinet täita pea võrdset rolli elutoaga. See on kohaks, kus peetakse kokkusaamisi lähemate äripartneritega, majutatakse külalisi. Soovides mõjuda veenvalt ja professionaalselt, tuleb kabinetile anda teinekord ka rangem ilme võrreldes üldise kontekstiga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing