Hansapanga aktsia läks hästi kaubaks

Romet Kreek 18. november 2004, 00:00

Hansapanga aktsia läks eile hästi kaubaks. Sama võib öelda Eesti Telekomi aktsia kohta. Nende kahe aktsia puhul sai näha nii suurte aktsiapakkide liikumist kui ka pisitehinguid.

Hansapanga aktsiaga tehti eile 101,1 mln krooni käivet ja 36 tehingut. Aktsia hind langes 0,23 protsenti, 133,47 kroonile. Kaks suurimat aktsiapakki vahetas peremeest sulgemishinnast odavamalt. 350 000 ja 280 000 aktsiat ehk ligi 83 protsenti eile börsil omanikku vahetanud Hansapanga aktsiatest läks kaubaks 8,50 euro ehk 133 krooniga.

Eesti Telekomi aktsiaga tehti 17 tehingut. Kõik tehingud peale esimese tehti 107,96 krooniga, mis oli ka sulgemishinnaks. Aktsia hind ei muutnud, käive oli igati korralik.

Eile tuli ka börsi jaoks tõeliselt rõõmustav uudis.

Tallinna linn tahab viia Tallinna Vee aktsiad tuleval aastal Tallinna börsile. Ettevõtte turuväärtus on Tallinna linnavalitsuse rahasoovi põhjal kaks miljardit krooni. Ettevõtte käive oli mullu 503 mln krooni, kasum 105 mln krooni. Dividende maksis firma sel aastal 75 mln krooni. See teeb aktsia P/E suhtarvuks 19, aktsia hinna/käibe suhteks neli ja dividenditootluseks 3,75 protsenti.

Liites dividenditootluse ja kasumitootluse (1 jagatud P/E suhtarvuga), tuleks Tallinna Vee oodatav tootlus üheksa protsenti. Selle suhtarvu järgi tooksid investoritele Tallinna börsil olevatest aktsiatest vähem tulu vaid Hansapank (7,45 protsenti), Kalev (4,5 protsenti) ja kasumit mitteteenivad firmad.

Eesti Telekomi vastav suhtarv oleks 13,4 protsenti, mis teeks aktsia omamise palju tasuvamaks. Eesti Telekom sarnaneb Tallinna Veega ka kõrge politiseerituse poolest. Tuleva aastaks prognoosis firma 237 mln kroonist maksueelset kasumit. Ettevõtte tulemused on väga kõikuvad.

Minu arvates on 20 P/E suhtarv börsile minevale ettevõttele Eestis liiga kõrge, sest selle baasil on ettevõte juba võrreldes turuga üle hinnatud. Kui hinnata Tallinna Vesi P/E suhtarvu alusel sama kalliks kui Eesti Telekom (mis on ka kallis), oleks vast mõistlikuks hinnaks 1,75 mld krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:54

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing