Jõulupühadele kulub miljoneid kroone

Asso Puidet 22. detsember 2004, 00:00

Pärnu 300 000 ja Tartu 522 900 krooni suuruse jõulueelarvega võrreldes võib pealinna 2 406 324 krooni suurune jõulukulutus tunduda kohatu priiskamisena.

Kuid arvestades elanike arvuga neis linnades, on suurimad kulud just Pärnus. Suvepealinn kulutab ligi seitse krooni elaniku kohta, Tartu kõigest viis krooni ja Tallinn saab hakkama kuue krooniga.

Suure osa pühade eelarvest kulutavad linnad tänavate kaunistamiseks kõiksuguste värviliste tulukeste, kuusevanikute ja muude selliste jõulutemaatiliste ehetega.

Pärnul kulub selleks 150 000 krooni ja Tartul 254 900 krooni. Tallinna ehtimine läks maksma 1 345 536 krooni, sellest summast 297 000 neelas kesklinna kaunistamine. Seda on muide tegeliikult 100 000 võrra vähem kui möödunud aastal.

Tallinna kesklinna valitsuse avalike suhete nõuniku Annikky Lambi sõnul läks pool pealinna kaunistamise kuludest kuuse ja laternate paigaldamise ja elektritööde katteks. Just need tööd tegevatki linna kaunistamise sedavõrd kulukaks. Kaunistuskulude kontole on kirjutatud ka kuuseostu raha. Tartu kulud jõulukuusele on 44 900 krooni. Pärnus aga toretseb kaks kuuske, mis nõudsid kahe peale kokku 31 000 krooni.

Tallinna Nõmme linnaosa sai oma kuuse 23 790 krooni eest. Kristiine linnaosa jõulukuusk läks maksma 19 041 krooni.

Mustamäe linnaosa Männi parki toodud jõulukuusk maksis 25 000 krooni. Tallinna kesklinna püstitati kuusk 51 000 krooni eest, kuid selle maksis kinni sponsor, Husqvarna Eesti esindus.

Teine suur kuluallikas on jõuluteemaliste ürituste ja kontsertide korraldamine ning nende läbiviimise toetamine.

Et linnarahvas saaks jõulumelu tasuta või poolmuidu nautida, käib Tartu linnavalitsus välja 268 000 krooni linna raha. Pärnu kulutab selleks ülejäänud 150 000 oma jõulukassast ja Tallinn rohkem kui 700 000 krooni.

Näiteks finantseerib Tallinna Mustamäe linnaosavalitsus üritust ?Jõulu ootel?, mis seisneb esimese, teise ja kolmanda advendiküünla süütamises. Iga säärane küünlasüütamine läheb maksma 7000 krooni.

Lisaks mainitud küünalde süütamisele kuuleb pealinnas jõulude ajal kümneid tasuta kontserte. Näiteks Sonico kontserti Kaarli kirikus ja Viivo Muusika kontserte pealinna koolides.

Samuti viiakse läbi mitmeid üritusi nii mudilastele kui ka vanuritele. Näiteks on Tallinna linnavalitsus andnud Salong Teatrile 10 000 krooni, et nood rõõmustaksid lastekodulapsi jõuluetendustega.

Tartu korraldab oma raha eest suure, mitu päeva kestva jõulufestivali ?Jõululinn Tartu?. Festival hõlmab endas üritusi nii ülikoolilinna Raekoja platsil kui ka mujal. Muu hulgas käivad sinna alla kontserdid Tartu Ülikooli botaanikaaia palmimajas, bussiretked Elistvere loomaparki ja palju muud.

Ka Pärnu rõõmustab linnarahvast jõulude ajal mitmete tasuta kontsertidega. Seda nii Agape kui ka Eliisabeti kirikus. Ilmalikust muusikast lugupidavad inimesed saavad aastavahetuse ajal tasuta tralli ja tantsu nautida Pärnu Raehoovis.

Raha eest, mis tänavate kaunistamisest ning kontsertide kinnimaksmisest üle jäänud, ostetakse väiksematele linlastele maiustusi.

Näiteks Tallinna linnaosavalitsused kulutavad lastele ja vanuritele kommipakkide kinkimiseks tänavu kokku ligikaudu 90 000 krooni.

Tartu ja Pärnu näpistavad pisku kommiosturaha ürituste läbiviimiseks mõeldud summast.

Kuid nagu ütleb Pärnu linnavalitsuse avalike suhete nõunik Ave Reinson, on hea tahe olulisem kui kingi hind või kinkija nimi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:50
    Otsi:

    Ava täpsem otsing