Kui töösuhe töötajaga läheb üle tähtajalises töölepingus märgitud kuupäeva, muutub tööleping automaatselt tähtajatuks.
Töötaja M. asus tööle müüjana tänavu 1. mail. Tööleping vormistati tähtajalisena kuni 31. juulini ning kolmekuulise katseajaga. Tööle asumisel teavitas avaldaja tööandjat oma rasedusest.
25. juulil nõudis tööandja töötajalt avaldust töölepingu lõpetamiseks 1. augustist omal soovil, sest ei teadvat, kas avaldaja pärast lapsehoolduspuhkuse lõppu tööle tagasi tuleb või mitte.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Töötaja avalduse tööandja nõudel küll kirjutas, kuid tegelikult töötas edasi kuni 11. augustini, mil tööandja teatas avaldajale, et tööleping on temaga 13. augustist lõpetatud.
M. leidis, et tööandjal polnud alust tema töölepingu lõpetamiseks 12. augustist, kuivõrd lepingu tähtaeg oli juba 31. juulil möödunud ja see oli muutunud tähtajatuks. Ka töötas ta veel pärast 1. augusti.
Töötaja palus tunnistada töölepingu lõpetamine 12. augustist ebaseaduslikuks ning ennistada ta tööle ja mõista välja töölt sunnitud puudumise aja eest keskmine palk.
Tööandja selgitas, et M. tegi töötamise ajal tõsiseid vigu, ei täitnud vanemmüüja korraldusi, tekitas tööandjale materiaalset kahju. Avaldajale tehti märkusi, mille peale ta kirjutas avalduse omal soovil lahkumiseks 31. juulil. Tema soovil lubati tal jätkata töötamist 31. augustini, milleks ta pidi kirjutama uue avalduse, aga ei teinud seda. Materiaalsete väärtuste üleandmine võttis aega ning M.-i tööleping lõpetati varem esitatud avalduse alusel 12. augustil tähtaja möödumise tõttu.
M. ei vaidlustanud töölepingu tähtajalisena sõlmimist, ehkki tal olnuks selleks alus ? tööandjal ei esinenud selleks ühtegi töölepingu tähtajalisena sõlmimise alust. Sellele vaatamata tunnistas töövaidluskomisjon M.-i töölepingu lõpetamise ebaseaduslikuks.
Juhul kui töösuhted jätkuvad ka pärast lepingutähtaja möödumist, muutub määratud ajaks sõlmitud tööleping määramata ajaks sõlmitud töölepinguks. M.-i tööleping oli 1. augustist muutunud tähtajatuks töölepinguks, millist tööandja 12. augustil tähtaja möödumise tõttu lõpetada ei saanud.
Tööandjal ei olnud seaduslikku alust töölepingut lõpetada ka seetõttu, et juhul, kui töösuhe pärast etteteatamistähtaja möödumist jätkub, ei või pooled varem esitatud avalduse alusel töölepingut ühepoolselt lõpetada.
TVK leidis, et tööandja lõpetas töölepingu asjaolude puudumisel, mis on seaduse järgi töölepingu lõpetamise alus ning seetõttu ebaseaduslik. Komisjon ennistas töötaja tööle ja mõistis välja keskmise palga.
Autor: Thea Rohtla