Ülo Toomsalu • 25. oktoober 2005 kell 6:02

PM: Riik suleb püügi tippajal Väinamere kaluritele

Keskkonnaministeeriumi kava keelata kevadel kaheks kuuks kalapüük Väinamerel jätab magusaimal püügiajal sajad kalurid sissetulekuta.

Praeguse kava järgi võib üldisel keeluajal siiski kastmõrraga püüda räime ja ka tuulehaugi, kuid kallid ja suupärased kalad, nagu ahven, haug ja koha, lõhest rääkimata, tuleb kalureil aprillis ja mais Väinamerre jätta, kirjutab Postimees.

«Ma kahtlen kahekuulise keelu otstarbekuses ja möödapääsmatuses,» kommenteeris Läänemaa rannakalur Jaak Sünt. «Nii võib ühe majandusharu täielikult ära kaotada.»

Kaks kevadkuud jäämineku järel on kalureile kõige magusam püügiaeg. Siis tuleb kala hulganisti madalatesse lahesoppidesse kudema ega pööra muule maailmale tähelepanu.

Senise statistika järgi on aprillis-mais püütud ligi pool kogu saagist, mis aastaga Väinamerest välja tõmmatakse.

Keskkonnateenistuste andmeil annab kevadine kalapüük Väinamerel sissetulekut enam kui tuhandele kalurile Hiiumaal, Saaremaal ja Muhus ning Läänemaal. Neile lisaks veel kalatöötlejad ning müüjad.

Keskkonnaministeeriumi kalandusosakonna juhataja Ain Soome märkis, et just ahvena, koha ja säina varude kaitseks on kavandatav lauspüügikeeld mõeldud. «1999 oli tugev ahvenapõlvkond, mis selle kiire püügiga kiiresti hakkama pandi,» märkis Soome. «2004 oli taas tugev põlvkond, keda tahame piiranguga kaitsta.»

Hetkel kuum