Erki Freiberg • 28. oktoober 2005 kell 10:49

Severstallat lükkab ümber kuuldused Galvexi võlakirjade ostmisest

Venemaa suurima terasetootja Severstal Läti tütarfirma Severstallat lükkab ümber kuuldused, et on 4,2 miljoni dollari eest ostnud Galvexi võlakirju.

Severstallat finantsdirektor ja juhatuse liige Robert Dlohi lükkas ümber kuuldused nagu tahaks Severstallat Muuga sadamas opereeriva Euroopa suurimat galvaniseerimisliini omavat kuumtsinkimistehast Galvex Estonia üle võtta.

?Galvex on meile materjalide eest võlgu ligikaudu 5 miljonit dollarit. Me tahame enda raha kätte saada ja oleme andnud asja kohtusse,? sõnas ta.

Rober Dlohi hinnangul on Galvexi väärtus võlast palju suurem ja seega ei saa kõne alla tulla automaatne ülevõtmine.

Ka polevat Severstallat huvitatud kuumtsinkimistehasest. ?See pole meie äri. Meil on Galvexiga olnud pikaajaline ja viljakas koostöö ja võla kättesaamisel sooviksime me seda mingitmoodi jätkata,? kinnitas Dlohi. Samas ei soovinud ta kommenteerida emafirma Severstal plaane.

Täna avaldas maailma teraseäri kajastav Rootsi internetiportaal Steel Business Briefin (SBB) teate, et Severstal võib üle võtta Galvex Estonia.

SBB andmetel on Severstali Lätis asuv tütarfirma Severstallat hankinud 4,2 miljoni dollari eest Galvexi võlakirju ning sellega on Vene terasehiiglane saamas Galvex-i omanikuks.

Galvex Estonia müügikäive oli 2004. aastal 562 miljonit krooni ja puhaskasum 113 miljonit krooni. Vaatamata suurele käibele võitles Galvex viimasel ajal pidevalt makseraskustega.

Kuna selle aasta kevadel jäi Galvex laenumaksetega hätta, võttis ettevõtte üle viiest pangast koosnev sündikaat, mille eesotsas oli Euroopa suurimaid panku HypoVereinsbank (HVB).

Pärast ülevõtmist müüs pankade sündikaat Galvexi kohe koos tema võlakoormaga Goldman Sachsile ja Deutsche Bankile edasi. Eelmisel nädalal läks Galvex Estonia lõplikult investeerimispankade Goldman Sachs ja Deutsche Bank omandusse ning juhtimiskonsultantide kontrolli alla.

Enne kui pangad Galvexi üle võtsid, kuulus 90 protsenti firmast ameeriklasele Daniel Bainile.

Muugal asuva Galvexi kuumtsinkimistehas on siiani Eestisse tehtud suurim ühekordne tööstusinvesteering ? 3,7 miljardit krooni.

Pikalt on liikunud kuuldused, et Vene võimas terasekontsern Severstal tahab Galvexit oma kontrolli alla saada.

Hetkel kuum