15. detsember 2005 kell 22:00

SRV vedas soomlased appi ehitama

Et pidevalt ehitusmehi Eestist väljapoole läheb, pole enam uudis, küll aga on praeguseks vähemalt üks firma jõudnud juba sellisesse seisu, et pole kodumaalt head ehitusmeest enam leidnud ning pidi ehitise õigeaegseks valmimiseks ja trahvi vältimiseks Soome ehitusmeeste poole pöörduma.

Nimelt seisab juba paar päeva Pärnu maantee ja Tondi tänava nurgal Osten Tori elumaja ehituse kõrval Soome tsemendiauto, mille SRV Ehitus Soomest koos ehitusmeestega objektile appi kutsus. Neljamehelise meeskonna ülesanne on mõne päevaga valada majale betoonpõrand ning siis jälle üle lahe tagasi sõita.

?Soome mehed teevad töö paremini ära,? sõnas objektil koos soomlastega askeldanud oma nime mitte avaldada soovinud ehitustööline, kes häbelikke soomlasi vahendas. ?SRV on ju Soome firma, miks otsida siit tundmatut tegijat, kui tuttav tiim töö ära teeb,? rääkis ta. Kuigi tsemendiauto oleks ehk Eestistki leidnud, veeti ka see üle lahe siia. ?See käib tiimi juurde, pole võõrast masinat tarvis,? rääkis teadja. Et siin rohkem soomlasi kui kõnealused neli oleks, seda ta eitas.

Siiski pidavat neid siin aeg-ajalt käima. Seda vähemalt SRV Ehituse juhatuse liikme Margus Mändmetsa sõnul. ?Mõningate tööde peale pole kohalikul turul võimalik mehi leida,? rääkis ta, lisades, et väga hull puudus meestest veel ei ole, kuid varsti ilmselt on. Võõrtööjõu kasutamise kohta tõi ta veel ühe näite Pärnust, kus sealne objektijuht oli lätlastega tegemist teinud. Põrandad ning veel mõned tööd said lätlaste abiga tehtud.

Päris nii, et Soome ehitusmeestest oleks trend kujunemas, veel öelda ei saa. Enamik küsitletud ehitusfirmade juhtidest polnud nendega kokku puutunud.

?Ei tea ühtegi, kes oleks nii teinud,? rääkis samuti Soome sugemetega firma NCC juht Toomas Aak. ?Soome ei lähe meie inimesed ju niisama, eks seal ole ka puudus tööjõust,? sõnas ta. Samuti on tema sõnul tavalisel Eesti firmal raske Soomest inimesi tuua, kui puudub emafirma tugi, nagu see on neil või SRV-l. ?Surve on vastupidine, küsitakse, kas meilt ei ole võimalik mehi Soome saata,? lisas ta veel.

?Olen seda kõlakat kuulnud,? sõnas Eesti Ehituse juht Jaano Vink soomlastest ehitajate kohta. Tema firmal soomlastega kogemusi pole olnud, küll aga on mõeldud ukrainlaste peale. Nimelt on Eesti Ehitusel seal tütarfirma ning on teada, et sealsed ehitusmehed teevad head tööd. ?Nad on oma oskuste poolest head, raudbetooni valamise ja müüriladumise poolest väga tublid,? sõnas Vink ning jätkas, et juriidilistel ja muudel põhjustel pole neid siia ikkagi toodud.

?Ma ei ole veendunud, et oleks odavam töölisi Soomest tuua. Miks meie mehed siis sinna lähevad, kui seal odavam on,? tuli Vink jutuga soomlaste juurde tagasi. ?Kui on tähtaeg seljas ja lihtsalt pole kedagi võtta, siis on parem võtta kallis tööjõud mujalt kui trahvi maksta,? lisas ta.

Autor: Gert D. Hankewitz

Hetkel kuum