Jaapani börs langenud Livedoori skandaali tõttu kahe päevaga ligi 6%

18. jaanuar 2006, 11:37

Jaapani börsi on tabanud kaks lööki järjest. Eile lahvatas väärtpaberiskandaal Livedoori ümber, täna tuli kauplemine hiidsuure tehingute arvu tõttu peatada.

Investoritel tuli jahmatus vastu võtta üleeilse päeva õhtul, kui süüdistajaid marssisid sisse IT-teenusepakkuja Livedoor peakontorisse, kahtlustades et firma on valeinformatsiooni andes saanud hakkama väärtpaberipettusega, kirjutab uudisteagentuur Bloomberg.

Livedoori juht Takafumi Horie on tõusnud kuulsuse staatusse sagedaste TV saadete külastamisega ja ebaõnnestunud katsetega osta ära meediakonglomeraat ja pesapallivõistkond.
Horie väitel pole firma õigusrikkumist toime pannud ning ta lubas teha koostööd võimudega.

Livedoori aktsia langes eile maksimaalse lubatud kukkumiskoridori võrra ehk 14,4%, tasemeni 596 jeeni. Täna aktsia sulgemishind ei muutunud, kuna keegi ei soostunud aktsiat ostma, hoolimata sellest, et parim müügihind 496 jeenile langetati.

Kohaliku ajalehe Yomiuri Shimbun andmeil kahtlustakse, et IT-teenusepakkuja oli kantinud oma tütarfirmade kasumeid emafirmasse, et näidata 2004. aasta septembris lõppenud majandusaasta tulemusi parematena.
Livedoor, sai tol majandusaastal 1,6 mld jeenise maksu-eelse kasumi, samas kui tegelikkuses oleks pidanud näitama umbes miljardi jeeni (112 mln krooni) suurust kahjumit, kirjutas tänane leht.

?Paanika on pannud era- ja välisinvestoreid müüma,? ütles uudisteagentuurile Bloomberg Mizuho Research Institute vanemökonomist Satoru Otsuka. ?Probleem on selles, et me ei tea, mis Livedoori probleemist välja koorub,? lisas ta.

Tänast börsipäeva lühendati 20 minuti võrra, kuna paanikas investorid tegid niipalju tehinguid, mida Tokio börsisüsteem ei suutnud välja kannatada.
Tokio börsisüsteem laseb päevas läbi maksimaalselt 4 miljonit tehingut.

Riigi tehnoloogiasektorit vedas täna alla ka Yahoo! ja Intel, mis avaldasid eile õhtul USAs prognoositust nõrgemad kvartalitulemused.

Jaapani meedia on ristinud kahepäevase hinnalanguse Tokio börsil ?Livedoor`i shokiks?.

Tokio börsi liikumist jälgiv Nikkei 225 on kahe päevaga järele andnud ligi 6% ning vajunud 15341,18 punktini. Tänane 2,9% hinnalangus oli suurim pärast 2004. aasta 10. maid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing