Sobiva triikraua kestvuse määrab töömaht

Aivar Õepa 10. märts 2006, 00:00

Esmapilgul võiks üks põhiline kriteerium uue triikraua ostul olla hind. Samas leidsid aga maineka USA tarbijaportaali Consumer Search toimetajad pärast hulga ülevaadete sirvimist, et hind ei määra sugugi triikraua eluiga ja tihtipeale samuti tehtava töö kvaliteeti.

Kahjuks näib triikraua keskmine eluiga olevat kaks kuni kolm aastat ning seda sel juhul, kui iga nädal triikida neli kuni viis tundi. Seejuures ei ole määrav, kas ostetud triikraud maksis paarsada või paar tuhat krooni.

Kolme aasta järel hakkavad ilmnema näiteks lekked veepaagist või muud vead, mille remontimine võib lõppkokkuvõttes minna kallimaks kui uue triikraua ost.

Sobiva triikraua valimisel on soovitatav lähtuda iganädalaselt triigitavate asjade hulgast ja materjalist, kasutamis- ja puhastamismugavusest ning auru väljalaskevõimest.

Kui triigitakse palju, on mõistlik osta suurema veeanumaga triikraud. Veepaagi vahepealne täitmine on ebamugav ja ka ohtlik ? vaatamata järjest turvalisemaks muutuvale kodutehnikale ei sobi vooluvõrku ühendatud kuum riistapuu ühes käes ja veeanum teises käes ikkagi kokku.

Ohutuse osas tuleks tähelepanu pöörata sellele, et triikraual oleks olemas automaatne väljalülitus.

Üsna sageli see nii ongi. Automaatset väljalülitust pakuvad peaaegu kõik tootjad ja see on olemas suuremal osal triikraua mudeleist. Mõne mudeli lisafunktsioon lülitab seadme välja isegi siis, kui see kogemata ümber kukub.

Ainukesed, kes automaatsest väljalülitusest ilmselt midagi kuulda ei taha, on inimesed, kes intensiivselt õmblemisega tegelevad.

Neil peab raud kogu aeg soojas olema, kuid selle väljalülitumine vaid segab nende tööd.

Kui triigitakse peenemast kangast riideid, peab triikraua aur olema kindlasti seadistatav, et delikaatset kohtlemist vajavaid esemeid liigse auruga ei rikutaks. Kuid üldiselt on põhimõte selline, et mida rohkem auru, seda parem. Seega tasub eelistada suure auruväljalaskega triikraudu. Auru väljalaset mõõdavad tootjad grammides minuti kohta, vähemalt 20 g minutis võiks triikraual küll olla.

Kindlasti võiks triikraual olla aurojoafunktsioon. Joaga on hea raskesti ligipääsetavaid nurki siluda. Inimene, kes rippuvaid kangaid (näiteks kardinaid) triikida tahab, võib rõõmu tunda vertikaalse auru funktsioonist.

Ka veepaak võiks olla läbipaistev; või siis võiks selle kindlakstegemine, palju vett veel alles on, olla lihtne ja selge. Läbipaistmatu või poolläbipaistev paak võib olla ilus, kuid ka ebamugav.

Üldse on vesi aurutamise juures tähtis. Enne vee sissevalamist tuleb juhendit lugeda: mõne triikraua puhul nõutakse kas just nimelt kraanivee või siis hoopis destilleeritud vee kasutamist. Sellisel juhul tasub talitada nii, nagu juhendis kästud, siis ei teki garantiiga probleeme.

Kuid ehkki paljud mudelid on kohandatud ükskõik millisele veele, soovitavad osad testijad ikkagi destilleeritud vett. Kraanivett kasutada soovides peaks juba poes uurima, kuidas triikrauda settinud katlakivist ja mineraalidest puhastada annab. Kui lisandirikas ehk kare teie elukoha vesi on, olete ilmselt juba veekeedukannu põhja vaadates tuvastanud. Mitmel kallimal mudelil on isepuhastumissüsteem, kuid ega selleltki imet loota tasu.

Omaette teema on triikraua kaal. Kui triikida tuleb mitu tundi, võib raske raud triikijat ülemäära väsitada. Samas võib liiga kergel raual olla vastupidine efekt ? inimene hakkab seda suurema jõuga riide vastu suruma, sest tundub, et muidu triikimine ei mõika, ning väsitab end hoopis enam. Kõige targem on raud poes pihku võtta ja proovida, kas tundub raske või ei. Arvestada tuleb veel lisanduva vee kaaluga. Võib ka kodus oma vana, juba harjumuspäraseks saanud triikraua ära kaaluda ning uue raua sama kaaluga osta.

Vaatamata tootjate kinnitustele, et üks tallamaterjal on parem kui teine, libisesid eri materjalist põhjadega triikrauad testijate käes enam?vähem ühtmoodi. Pisuke erand oli küll keraamilise tallaga Tefal, millega võib tekkida teistmoodi probleem: raud on liiga libe, raske harjuda. Küll aga on nn non-stick ehk nakkumatu kattega raudu lihtsam puhastada. Tõmbate pehme lapiga üle ja valmis.

Ei pea paika, et triikraua põhjas olevate aukude kuju ja nende arv mõjutavad aurutamisomadusi. Eri maade testijad leidsid üsna üksmeelselt, et tegelikult märkimisväärset vahet pole.

Ehkki müügil on juba mitu juhtmevaba mudelit, ei tasu neist siiski liialt vaimustuda. Triikraud on siiski seni veel see riist, millel juhtmevabadus pigem tülinaks on. Juhtmevaba raud käib eraldi aluse peal soojenemas ja suuremat riideeset (näiteks linad või kardinad) triikides tuleb teda sinna ehk isegi mitu korda panna. Tüütu, sest ega toitejuhe ju nii palju ka ei sega, eriti tänapäeval, kui tootjad on teinud pehmed ja painduvad juhtmed. Juhe on ka enamasti ühendatud sellisesse kohta, kus see ette ei jää.

Kui kavatsete triikraua osta kellelegi teisele ? kas või vanaemale sünnipäevaks ? ei tohi hind mingil juhul olla teie ainus kriteerium. Ei ole nii, et mida kallim riist, seda rohkem lapselaps armastab. Pigem tuleks vanadele ja ka puudega inimestele triikrauda ostes lähtuda sellest, kui lihtne neil seda kasutada on. Selged funktsioonitähistused, suured nupud, säravad märgutuled, mitte ülemäära suur kaal: kõik loeb.

Samuti katsuge triikrauda käes ja kujutlege, kui kerge on seda hoida vanainimesel. Siin võib tavaline ja lihtne, kuid kindlat tuge pakkuv käepide osutuda ultramoodsast ja ergonoomilisest käepidemest paremakski.

Inglise tarbijate huve kaitsva RICA instituudi testijad jälgisid triikraudu testides just spetsiaalselt, kuidas puudega või vanal inimesel ? või ka väikese nägemispuudega, nagu paljud meist ? testitavate raudade kasutamine sujuks. Testis said siinmüüdavaist häid kohti Rowenta triikrauad haaramise kindluse ja funktsioonide lihtsuse eest ning Kenwoodi ja Philipsi mudelid funktsioonide selguse eest.

Inglise tarbijaajakirja Which? testi võitis 14 raua hulgas ultraglide-põhjaga Tefal Rowenta ja Philipsi ees. USA ajakirja Consumer Report testis edestasid ent Braun ja Rowenta Tefalit. Muidugi tasub arvesse võtta meretaguste turgude eripära ? seal ei müüda paljusid mudeleid ja marke, mida siin, ning samas ka vastupidi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:37
    Otsi:

    Ava täpsem otsing