14. november 2006 kell 6:00

Savisaare pildi müüjal tuli Tartu kaubanduskeskusest lahkuda

Eedeni keskuses Tartus tekitas näitusel «Isad» skandaali tegevus Edgar Savisaare pildiga, kirjutas tartu Postimees.

Laupäeval ja pühapäeval oli Tartu Tarbijate Kooperatiivile (TTK) kuuluvas Eedeni kaubandus- ja vabaajakeskuses isadepäeva meeleoludest ajendatud näitus. Töid isadusest näitas kümme noort fotokunstnikku, kellest enamik on Tartu Kõrgema Kunstikooli tudengid.

Erilise huvi osaliseks sai neist viimase kursuse üliõpilase Kalev Vapperi töö «Kaunistagem Eesti kojad Savisaare pildiga!», millest kõige ärritavam osa põhjustas kogu teose kõrvaldamise näituselt.

Installatsiooni olulisim osa oli autori sõnul «A2 suuruses sini-must-valge pilt, kus läbi lipuvärvide kumab lähivaates rahvaisa Savisaare nägu». Pildi all oli tekst, mis andis mõista, et pilti saab igaüks endale tellida arvutisse või suuruses A2-A6 (lamineerituna või mitte).

Teine osa Vapperi teosest oli roheline piluga kast, mille külge oli kinnitatud pastakas ja plastkarp tellimislehtedega.

Kaubanduskeskuse (ja ühtlasi näituse) klient (külastaja) võis sinna kirjutada oma nime, kontaktandmed ja tellimuse (kui suurt pilti ta endale tahab) ning libistada tellimislehe kasti.

Kolmas osa installatsioonist oli end Rait Meheks nimetanud müügimees, kes proovis Savisaare pilti kõigile müüa ning meelitas inimesi pildi all oleva kasti juurde.

Tunnike pärast avamist juhtus müügimehe tegevust nägema näituse korraldajate andmetel üks TTK juhatuse naisliikmeid. Näituse kuraator Anna Hints oli sunnitud halvima vältimiseks Savisaare pildi koos sinna juurde kuuluvaga väljapanekult eemaldama.

Hetkel kuum