Tallinna linn tõrjub Endel Siffi Kopli liinidelt

Liis Kängsepp 30. november 2006, 00:00

"See ei ole Sifi survestamiseks. Me ei taha taluda, et eraettevõtja hakkab linnale peale käima," selgitas abilinnapea Taavi Aas. "Me pole Sifiga tülli läinud, aga ma ei näe temas erilist tuhinat oma kohustusi täita." Aasa väitel pole Siff tundnud huvi lepingu sõlmimise vastu ning tahab konkursi tingimusi muuta. Sifi sõnul on tal notari juures aeg kinni pandud ja pole tõsi, nagu poleks Primos üritanud läbirääkimisi alustada.

"Jääb mulje, et linnavõimudel oli soov mängida Kopli liinid kellegi teise kätte ja meie võit oli halvaks üllatuseks," ütles Siff. "Ma arvasin, et kambademokraatia Eestis on minevikku jäänud, aga paistab, et mitte linnajuhtimisel." Siff lisas, et tema konkursi tingimusi muuta ei soovi.

Sifi firma Primos pakkus Kopli liinide arendamise eest 211 miljonit krooni. See ületas teiseks jäänud Oliver Kruuda firma ASi Kalev Real Estate Company pakkumist 80 miljoni krooniga. "Ilmselt on Primos praegu mures, et nad tegid liiga kõrge pakkumise," sõnas Aas. "Ka nii rikka inimese jaoks kui Endel Siff on 100 miljonit suur raha."

Oliver Kruuda sõnul on tema ettevõte endiselt huvitatud Kopli liinide arendamisest ning uudis konkursi võimalikust tühistamisest rõõmustas teda. "Meie omad oleksid õnnelikud, kui selle objekti saaksid," sõnas Kruuda. "Loodan, et konkurssi päris tühiseks ei kuulutata, muidu olen aega maha visanud. Seal elavad inimesed tahaksid ju ka uut, puhast ja valget eluaset."

Tallinna linnavalitsus kavatseb tühistada ka Pae karjääri hoonestuskonkursi ning on huvitatud võistlustööde eskiiside kasutamisest, et ise detailplaneering valmis teha.

"Tahame kiiremini edasi liikuda. Kui keegi tahab konkurssi kasutada selleks, et kohut käia, tuleb leida teine tee," sõnas abilinnapea Taavi Aas.

Aprillis esitlesid Tallinna linnajuhid koos Merkoga plaani, kuidas korrastada erasektori abil 32hektariline Lasnamäe endise paekarjääri ala, andes juba sõlmitud kokkuleppele heateo varjundi.

Toonase kokkuleppe järgi pidi Merko investeerima 100 miljonit krooni ala korrastamisesse, koostama detailplaneeringu ning saama vastu hoonestusõiguse. Abilinnapea Taavi Aas ütles siis, et konkurssi ei tule, kui linn ja Merko jõuavad omavahel kokkuleppele. Merko eelistamist põhjendas Aas eksperimendiga.

Mais esitas oma pakkumise linnale Endel Sifi firma Primos ja pakkus ala arendamise eest 150 miljonit krooni. OÜ Krypton Group pakkus 180 miljonit. Linnavalitsus otsustas seepeale korraldada konkursi, mille tingimuste järgi sai konkursil osaleda vaid Merko.

Sifi hinnangul mängis linnavalitsus palli kindlasse väravasse ning ta andis asja kohtusse. Kohus keelas konkursi lõplike pakkumiste avamise ja lepingute sõlmimise.

Eelmisel nädalal toimuma pidanud kohtuistung lükati edasi jaanuari, mispeale linnavalitsus hakkas otsima kiiremaid lahendusi.

Merko juht ja suuraktsionär Toomas Annus keeldus eile teema kommenteerimisest.

Olen rahul sellega, kui linnavalitsus tühistab Pae karjääri hoonestuskonkursi. Pean seda meie võiduks.

Konkurss oli üheselt mängitud kindlale arendajale ega lähtunud linna huvidest. Võin vaid oletada, miks seda tehti. Hämarad tehingud ei tohiks toimuda ja oma õiguste kaitsmine kohtu kaudu on normaalne. Tegemist on ülekäte läinud ulakate noorte korralekutsumisega, et hoida ära suunatud konkursse tulevikus.

Praegu on kontrollimatu Keskerakonna võim võtnud pidurid noortelt inimestelt, kellele südametunnistus pole veel sisse kasvanud. See on eetiline probleem ja keegi peab neile vastu astuma.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:27
    Otsi:

    Ava täpsem otsing