Kultuurimajas ütleb Riigikogu esimees Toomas Varek samal ajal reipalt: "Hakkame peale!" ja vupsab koos teiste Keskerakonna Lääne-Virumaa kandidaatidega saali uksest sisse. Järjekordne Riigikogu kandidaatidest moodustunud rändtrupi kontsert-kohtumine rahvaga on alanud.
Päeval toimus sama üritus Roela kultuurimajas, enne seda peeti Ulvi kultuurimajas debatt kuue tähtsama erakonna piirkonna juhtkandideerijate osavõtul. Ja hommikul jõudis Varek avada 20. Viru maratoni ja meesfavoriidile kollase särgi selga ajada. Päevaplaanist jääb välja Rakvere pensionäride klubi Hämarik külastus, aga sellest pole midagi. Igal pool, kuhu Vareki seltskond suundub, ootab neid sama pilt: tosinkond pensioniealist naist. Peaaegu sama palju istub seal ka Keskerakonna rohelistes fliisides abimehi ja erariietes prouasid, kes liiguvad kontserdilt kontserdile.
Tamsalus läheb kõik plaani järgi. Selleks ajaks, kui pruunis ülikonnas habemik tähtsa näoga saali siseneb, on saadikukandidaadid tutvustusvooru läbimas. Ehkki õhtujuhiks on palgatud naljamees Raimo Aas, juhatab sirgeseljaline Varek kaaslasi ise sisse. "Meil on siin vallavanem Toomas Väinaste, meil on pereelu asjatundja Liis Tappo-Treial, ettevõtja Einar Vallbaum, maavanem Urmas Tamm, ettevõtja Olev Puldre, vallavanem Peep Vassiljev!" Ühtlasi palub ta vabandust puuduva treeneri Andres Sõbra eest, kes tema sõnul valmistub kolmapäevaseks sõbrapäevaks. Tamsalu rahvas ei saa naljast aru.
Ehkki publikut on hõredalt, sumiseb saal nii, et Varek peab käratama ja sõrme viibutama: "Kuss!" Liis Tappo vaikne hääl kostab suminast välja just parajal hetkel. "... nelja lapse ema," kordab ta oma valimisimago põhisõnumit.
Rohelistes fliisides mehed tarivad koridorist saali laudu kohvitermoste ja küpsistega. Osa käib kelnerite kombel laudade vahel kompvekikandikutega. Toomas Varekil, Urmas Tammel ja Einar Vallbaumil on nimelised kommid, kenas rohelises paberis. Aga kus on siis Liis Tappo-Treiali kommid? "Tal on nii palju lapsi kodus, et vist söödi ära," itsitab üks roheline fliis.
Varek hõikab samal ajal: "Meie sõnum: omad inimesed ülespoole! Tuleb minna valima! Valige oma inimesed!"
Ulvi on väike küla Stalini-aegse punaseks värvitud rahvamajaga. Päike paistab ja külapoe ees asjatab kandidaat Einar Vallbaum. Pakub oma pildiga K-mett ja K-makarone.
Valimisdabett Ulvis algab kell 12. Autod kogunevad: Ants Leemets, Kadi Pärnits, Andres Jaadla, Marko Pomerants, Vello Tafenau, Toomas Varek, Urmas Tamm. Ruum on väga külm. Leemets keksib saalis ringi, käed püksitaskus. Toolidele poetab end rida vanemaid prouasid, mantleid seljast ei võta. Paar noort nägu on ka.
Ukse kõrval toolil võtab positsiooni sisse Vareki turvamees. Vareki noor autojuht soojendab kõik need tunnid tööautot, BMW džiipi.
Varekil on tumehall ülikond ja heleroheline lips. Ta tõuseb ja tutvustab ennast ulvilastele: "Olen siitsamast Haljalast pärit, esimesed teated 1683. aastast, isa poolt!" Paar tundi hiljem Roelas üllatab Varek uue teatega: "Olen Roelast pärit, vanaema poolt 1856, juured siit!"
Debatt Ulvis ei edene. Igav on. Erakonna juhid räägivad kordamööda maaelu teemadel, aga keeruliselt ja teemast mööda. Pensionärid kuulavad vaikides. Rahvaliidu esindaja Tafenau puistab miljardeid ja miljoneid. Reformierakonna esindaja Leemets haarab igast võimalusest, et vastastele irooniliselt pista ja jutujärg enda kasuks pöörata.
Korraga kriuksub uks ja sisse libiseb tema erakonnakaaslane, valges jopes Kristiina Ojuland. Leemets ronib korraks poodiumilt alla tervitama ja siis tagasi. Ojuland jääbki naeratades ukse juurde seisma. Selgub, et ta tuli Rakvere uisuvälja avamast ja põikas läbi.
Debati-nimeline vestlus on kestnud poolteist tundi, kui vallavanem lõpuks teatab: "Nüüd on aega kaheks küsimuseks!" Kohe tõuseb üks proua ja lajatab: ""Pealtnägijas" näidati Albu peret, kellel seitse aastat pole elektrit, sest neil puudub 200 000 krooni, et varastatud juhtmete asemel uued osta. Teie jagasite 202 miljonit laiali ja teil ei jagu raha nende jaoks! Neil on kolm väikest last!"
Varek on häiritud. Ta kargab püsti ja tõstab näpu. "202 miljonit pole Riigikogu liikmete raha, see on maksumaksjate raha! Ja Riigikogu ei saa ühelegi perele otse raha anda!" manitseb ta. Teised poliitikud tulevad appi ja teevad prouale selgeks: tegemist on Järvamaa probleemiga, meie oleme ju Lääne-Virumaal. Meie poleks nii sündida lasknud. Läbi häda küsib üks kohalik ettevõtja veel kaks küsimust. Siis on minek. Varekit ootab Roela.
Roela rahvamaja koridori on kaetud kohvilauad. Küünlad põlevad, Keskerakonna kommid on laudadel ja vanaprouad istet võtnud. Rohelised fliisid jagavad korvidest valimisnänni: pastakaid, buklette. Ootamatult palju on noori naisi ja isegi lapsi.
Raimo Aas teeb nalja, Varek juhatab meeskonna sisse. Aas kutsub esinema Elli Vallbaumi, kandidaat Einari ema. Proua on talendikas näitleja, etleb omakirjutatud pateetilisi luuletusi nii innukalt, et publik ei saagi aru, mis rohkem lummab: kas luule või poetessi esinemine. Einar ise läheb samal ajal välja uusi komme tooma.
Pärast tuleb üllatus. Roelas on talvelaagris Eesti paremad kõhutantsijad. Nad kuulutatakse välja ja on kohe mõista, miks nii palju noori naisi saalis on: esinejad! Varek jälgib tantsunumbreid surmtõsiselt. Prouad samuti. Ainult Keskerakonna rohelised fliisid, kes on hõivanud kaks nurgalauda, vaatavad isukamalt. Pärast tantsu tüdrukud lahkuvad ja ruum jääb kõledaks.
Roela kunagine kaubandustööaja Endla Neelokse on kohale tulnud lõbu pärast. Ta saab varsti 80neseks, kuid näeb välja kümme aastat noorem. "Ei tea veel, keda valin," naerab ta, nagu ta naerab heatujuliselt iga asja peale. Temale kõik Vareki öeldud asjad õiged ei tundu. Ei usu ta rahalaeva saabumist Roelasse ega pensionitõusu 8000 kroonini, mida Varek publikut arvesse võttes toonitab.
"Kandidaat Väinastel on väga hea lauluhääl," sosistab Endla. Varsti saab see kinnitust. Laudadelt palutakse võtta laululehed ja kandidaadid rivistuvad kahe ühislaulu jaoks. "Lavale tuleb K-bänd," tutvustab Varek.
Lauldakse "Saaremaa valssi" ja "Virumaa laulu". Poliitikud eesotsas Varekiga õõtsutavad ennast innukalt, aga ilmed jäävad tuimaks. Eriti kurb näib Liis Tappo-Treial. Vinni vallavanem Väinaste, kellel on mikrofon, päästab kõigi au. "Virumaa laulu" ajaks palub Raimo Aas rahval püsti tõusta, ikkagi kohalik hümn.
Tuleb ka Roelas küsimuste voor, aga see kukub läbi. Paar asjalikku küsimust kaevandustest. Siis tõuseb üks tädi ja kurdab öösel tuppa kostva müra üle. "Ah, ta virisebki kogu aeg, mingu Tudusse tagasi, kust tuli," poetab Endla. Varekil pole siin midagi vastata. Küsimused on lõpu märguandeks. Kell on varsti viis õhtul, Tamsaluni kaks tundi aega.
Tamsalu kultuurimaja välisuksel ripub kollane plakat teatega, et varsti toimub seal Reforimierakonna valimiskontsert, õhtujuht Dan Põldroos ja laulab Reet Linna. See laupäev on aga Keskerakonna päralt.
Varek pole vaatamata pikale päevale üldse väsinud. "Miks ma olema peaks, ma teen iga päev nii," sõnab ta rõõmsalt enne etteaste algust.
Tamsalus tuleb ka üllatus: kitarriga tuleb lavale Lääne-Viru maavanem Urmas Tamm ja saadab kaunihäälset Kadri Kaset laulus "Kuu". Samuti on laval Roela naisansambel Sära, mille neli liiget meenutavad Kuldseid Linte oma hiilgeaegadel. Nad laulavad 70ndate hittlaulu "Tivoli tuled".
Pruunis ülikonnas vanahärrat laulud ei huvita. Ta tõuseb ja räägib kaua ühe rohelise fliisiga, kes aina noogutab. "Minul ei ole Keskerakonna vastu midagi, aga vaat valima ma ei lähe," ütleb mees. Sellega on üritus tema jaoks ammendunud. Ta astub mantlita pakasesse öhe. Vareki punt jääb kultuurimajja, kavas on rahvas tantsule meelitada, ikkagi laupäeva õhtu.
Pühapäeval kordub sama Kundas ja edasipidi veel mitmes Lääne-Virumaa vallas.
Seotud lood
Kõnekeskuse ja klienditoe teenus läbi välise partneri kogub viimastel aastatel populaarsust – see on hea võimalus kokku hoida tööjõukuludelt. Kui teised sarnase teenuse pakkujad vastavad vaid klientide kõnedele, teeb Foruse eriliseks operatiivsus reageerida kiirelt kohapeale patrullekipaaži ja tehnikutega.
Enimloetud
1
Lembit Lump: ei tohiks keegi kuri olla
2
“Ilmselt siin sügisel võib uudiseid kuulda“
5
“Aeg on sealmaal, et Eesti mehed võtavad ise asja kätte.“
Hetkel kuum
Lembit Lump: ei tohiks keegi kuri olla
“Ilmselt siin sügisel võib uudiseid kuulda“
Omanik kaebas Viimsi valla kohtusse
Tagasi Äripäeva esilehele