Autot liisides mõtle vajaduste kaardistamisele

Virge Lahe 18. mai 2007, 00:00

Autoliisingu turul käib väga äge pakkumine. Tegelikult ei erine pakkumised üksteisest just väga palju, st rahas ei ole küsimus. Kõige raskem on määratleda enda profiili ehk vastata küsimusele: milline tarbija ma olen?

Ma ei ole kunagi varem midagi liisinud. Tean vaid, et varem oli sõna liising väga populaarne ja et sõbrad-tuttavad rääkisid pidevalt, kes liisib korterit, kes autot, kes isegi seadmeid.

Viimasel ajal on liisingust kuidagi vähem kuulda olnud, ilmselt on see igapäevaasjaks muutunud. Või enam ei liisita? Või kui liisitakse, siis mida liisitakse?

Kõige suuremad liisinguteenuse pakkujad Eestis on pangad. Eesti Liisinguühingute Liidu kodulehelt selgus, et 2006 a. oli eraisikust klientide osakaal liisinguportfellis 21%. Minu arvates pigem vähe kui palju. Liidu andmetel on eraisikute turuliidrid Sampo (34%) ja Hansa (25%), neile järgnevad Ühispank SEB (14%) ja Nordea (10%).

Väga suure osatähtsusega on siiski kinnisvara, seda eriti Sampo panga puhul. Mind aga huvitab just auto liisimine - midagi mobiilsemat.

Nagu selgus suurimate teenusepakkujatega suheldes, liisitakse autosid ikkagi väga palju. Palusin neilt kõigilt meili teel pakkumist auto liisimiseks.

Parema ülevaate saab kahtlemata nende kodulehelt, kus on võimalik ka hinnakalkulaatoriga juba kõik vajalik välja selgitada. Kui asuda hinnakalkulaatori kallale, peaks samas juba teadma, millised on ostetava auto parameetrid.

Minu üllatuseks ei saanud autot liisides määravaks ainult liisinguintress, vaid ka eeltöö, mille abil selgitan välja, millistele liisingulepingu tingimustele ma üldse vastan.

Selleks on aga vaja välja valida juba konkreetne auto ja mida rohkem sa oma n-ö tulevasest tead, seda parem sulle. Kuna mul on automarkidest hea sõidukogemus Hondaga, siis palusin pakkumist Honda Accordile, nii 2000. a kui ka 2006. a väljalaske kohta.

Hansapanga ja SEB Ühispanga pakkumised olid samalaadsed, Sampo panga oma veidi üldisem ja Nordea pank ei leidnud kahjuks aega mulle paari päeva jooksul pakkumist teha.

Hansa Liisingu andmetel ostetakse täna 80% uutest autodest liisingu vahendusel. Samuti kasvab nende sõnul liisingfinantseerimine kasutatud autode hulgas. Nende hinnangul on kliendi lõppintressi marginaalist oluliselt rohkem mõjutanud euribori muutus.

Kuna ma ei olnud varem ühtegi autot liisinud, tuli mulle appi Hansapanga koostatud "Auto ostmise ABC".

Olulisemad punktid selles olid minu jaoks just need, mis puudutasid kaardistamist, millist autot vajan ja milline auto võiks mulle kõige enam sobida.

Selle põhjal sain juba ettekujutuse, mida järgmisena tegema pean ja mida autot valides silmas pidada, et endale ka soodsamad liisingutingimused välja kaubelda. Laias laastus on esitatavad nõudmised eraisikule ühe auto liisimisel samad.

Nagu teenuspakkujad ka ise ütlevad, määrab lõpliku hinna siiski lisaks auto omaniku staatusele ka auto staatus.

Küsisin alguses puht huvist ka mööbliliisimise kohta informatsiooni ja selgus, et mööbliliisinguga pangad väga ei tegelegi, sest kliendid seda ise ka kuigivõrd ei nõua.

Kui peaks aga siiski soov tekkima, paluti pöörduda väikelaenuosakonda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing