Koolilapse tuba eeldab läbimõeldud lahendust

Kätlin Kontor 01. oktoober 2007, 00:00

Kas kirjutuslaud peab veel ühe aasta vastu, ega tool liialt logise, kas laualamp annab piisavalt valgust ning kas kapid ja riiulid ikka mahutavad ära kõik õpikud ja muud koolitarbed?

Kõige rohkem planeerimist on oma lapse toas aga neil, kelle võsuke alles esimest aastat koolipingis istub. Ärge siis lapse tuba sisustamise juures ka toa omaniku enda arvamust küsida unustage.

Esimese klassi lapse puhul on tähtsaim uus mööbliese kindlasti kirjutuslaud. Kui lasteaia- ja koolimööbli puhul on laua mõõdud rangelt paigas, siis koduseks kasutuseks mõeldud kirjutuslaudade mõõte sel moel paika pandud pole.

Seepärast tasub lauda valida lapsega koos, lasta tal selle taga istuda, veenduda, et sahtlid ja kapid asuvad käepäraselt, et jalgadel on piisavalt ruumi ja et lauaplaat on parajalt lai, mahutamaks kõike vajalikku.

"Eriti tähtis on laua ja tooli õige kõrgus just esimese klassi lapse puhul," rõhutab Isku kodumööbli müüja-reklaamijuht Helve Lass. "Õige ja mugav õppimisasend on korraliku kirjatehnika eeldus."

Kuna tänapäeva lapsed kasutavad palju arvutit, tuleb aegsasti otsustada, kas valida kirjutuslaud koos klaviatuurialusega või osta hoopis eraldi arvutilaud. "Võimalik on valida ka selline kirjutuslaud, millele saab hiljem vajadusel klaviatuurialuse lisada," ütleb Suwemi jaemüügijuht Maire Kahk.

Kui lapse koolilaud on nii arvuti- kui ka kirjutuslaud, tuleb veenduda, kas lisaks arvutile ja monitorile jääb veel piisavalt ruumi vihikute, raamatute ja kirjatarvete jaoks.

"Olen tähele pannud, et mõned lapsevanemad kipuvad oma koolilapsele ostma klassikalise puidust söögitoa tooli, mis iseenesest võib olla kaunis ja praktiline, aga kindlasti mitte piisavalt mugav," ütleb Maire Kahk. "Võib eeldada, et ebamugava tooli tõttu veedab laps vähem aega arvuti ees. Samas kulub juba koduste ülesannete tegemiseks nii palju aega, et laps peaks end sealjuures laua taga istudes siiski hästi tundma."

Kindlasti peab olema võimalik reguleerida tooli kõrgust, et laps ei istuks laua taga liiga madalal või kõrgel, sest aja jooksul tekitab vale istumisasend selja- ja peavalusid ning rühiprobleeme.

Maire Kahk ja Helve Lass rõhutavad mõlemad, et lapsele tuleb valida selline tool, kus peale istme kõrguse saab reguleerida ka seljatuge, soovitavalt nii üles-alla kui ka ette-taha. "Sellised toolid on kvaliteedilt niivõrd head, et veidi kallim hind tasub end ära," täpsustab Helve Lass. "Odavad, mõnisada krooni maksvad toolid lagunevad sageli aasta-paariga."

Koolilapse tool on tavaliselt ilma käetugedeta. Esiteks ei lase käetoed tooliga lauale piisavalt lähedale istuda, teiseks eeldab õige kirjatehnika ka vastavat käteasendit ning võimalus küünarnukid tooli käetugedele toetada võib õige asendi rikkuda.

Suur valik erinevat lastemööblit võib esmapilgul segadusse ajada. Kõigepealt tasub kodus valitseva stiili järgi otsustada, kas lapse tuppa sobib täispuidust või hoopis näiteks melamiinist mööbel. Seejärel vaadata, kas tuua värvid tuppa just nimelt mööbliga või eelistada tagasihoidlikku mööblit ja luua värvidemäng kardinate, vaipade ja muu tekstiiliga.

"Viimaste aastate suur muutus on just see, et lastetuppa valitakse rohkem värvilist naturaalpuidust mööblit," ütleb Maire Kahk. "Klientide ootused tingivad omakorda järjest suureneva värvivaliku."

Helle Lass seevastu ütleb, et las olgu mööbel ikka neutraalset värvi. "Erinevad värvid olgu esindatud pigem kodutekstiili abil, mööblit ju igal aastal välja ei vaheta, kui ära tüdined," ütleb Lass. "Vaipu, voodikatteid ja kardinaid vahetada on hulga lihtsam ja odavam."

Õige valgustus on lapse toas äärmiselt oluline. Koos sobiva laualambi valikuga tasub üle vaadata terve toa valguslahendus.

Laualambi valikul tuleb kõigepealt arvestada laua suurusega ja lambi paigaldusvõimalustega.

Kauplustes on valgustite valik väga suur: erinevate kinnitusvõimalustega laualambid (laual seisev, laua külge kinnitatav, laest alla toodav), liigendustega ja ilma, reguleeritava kõrguse ja muudetava suunaga lambid. Seepärast tasub klienditeenindajat alati informeerida, kellele ja mille tarbeks lampi vajatakse.

Õppimiseks ja kirjatöödeks on vaja kasutada vähemalt 60vatist tavalist hõõglampi, kuna selle valgus ei ole nii kirgas kui näiteks luminofoor- või halogeenvalgus.

Lauavalgusti eesmärk on anda konkreetsele kohale lisavalgust. Valgus peab langema lauale sellise nurga alt, mis ei tekita tööpinnale varje.

Ainult laualambi valgel õppimine pole silmadele kasulik, kuna tekkiv valguse kontrastsus väsitab silmi. Soovitatav on kasutada kombineeritud valgust, kus laualambile lisaks põleb samal ajal toas ka laelamp. Lisavõimalusi pakuvad ka seina- ja põrandavalgustid.

Korralik ja kvaliteetne mööbel kestab aastaid.

"Kirjutuslaua alla käivatele sahtlikappidele saab alla panna erineva kõrgusega jalad," ütleb Maire Kahk. "Väga praktilised on ratastel sahtlikapid, mida saab laua alla lükata ja vajadusel lauapinna suurendamiseks sealt välja tõmmata."

Kindlasti ei tasu unustada ka lapse mänguasju. Kuigi koolilaps mängib aasta-aastalt järjest vähem, peaks tema toas siiski olema üks mahukas mänguasjakast. Neid hetki, kus parimaks sõbraks on vana pehme kaisukaru, tuleb lapsel ikka ette.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:36
    Otsi:

    Ava täpsem otsing