Tõnis Oja • 4. detsember 2007 kell 22:00

Kasiinofirma peal lasub topeltrisk

Eilse börsipäeva tegijaks võib taas nimetada Olympic EG aktsiat, mille hind kukkus 5,12 protsenti, 55,08 kroonile (3,52 eurole). Raske öelda, kas hinnalanguse põhjuseks oli Ukraina presidendi kavatsus Kiievist kasiinod välja kõrvetada või hoopis ettevõtte suuromaniku Armin Karu lubadus majandustulemuste prognoose enam mitte avaldada. Ilmselt oli tegemist siiski mõlema põhjuse koosmõjuga.

Olympicu ambitsioonikad plaanid laieneda agressiivselt Ukrainasse, Valgevenesse ning Kesk-Euroopa riikidesse on võrreldes teiste ettevõtetega topeltriskiga. Lisaks üleminekuriikidele iseloomulikule poliitilisest ebastabiilsusest tulenevale riskile on Olympicu puhul tegemist ka riskiga, mida võiks nimetada tegevusala riskiks.

Juba reedel kirjutas aripaev.ee, et Ukraina president Viktor Juštšenko esitas Kiievi linnapeale määruse, mille kohaselt kasiinod võiks viia riigi pealinna keskmest 30 kilomeetri kaugusele. Aktsia hinna esimene reaktsioon uudisele oli väga loid, hinnalangus oli reedel marginaalne, kuid esmaspäeval langes Olympicu aktsia hind juba 2,4 protsenti.

Ka Olympicu enese reaktsioon on vähemalt avalikkuse jaoks loid olnud ja eilses Äripäevas arvab Olympic EG juhatuse liige Andri Avila, et kasiinode üldine keelustamine on vähetõenäoline.

Mina nii optimistlik ei oleks ning väikeinvestorina loodan, et ettevõtte kriisikomisjon töötab Ukrainas täie auruga. Kasiinondus on selline ala, kus on poliitiliselt väga lihtne profiiti lõigata. Seetõttu on tegevusvaldkond riskantne isegi õigusriikides, rääkimata siis nendest piirkondadest, kus ollakse alles selle tee alguses.

Hetkel kuum