6. jaanuar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Uudne lukusüsteem liidab ja kontrollib kümneid läbipääse

Läbipääsusüsteemide haldajatele tulevad turvalisuse tagamisel appi uudsed elektroonilised lukusüsteemid, mis ühendavad endas üha vargakindlamaid rakendusi.

Uste lukustamiseks ning läbipääsude kontrollimiseks suurhoonetes kasutatakse tihti üheaegselt mitut

lukustussüsteemi. Ustel, kus on vajadus läbipääsuõigusi muuta ja kellaajaliselt reguleerida, on kasutusel elektroonilised läbipääsukontrollsüsteemid. Kui uksekaartide ja nende kasutusõiguste kohta on ülevaade tavaliselt hea, siis võtmete puhul see nii lihtne pole - võtmed võivad kaduda, neist saab teha koopiaid jm.

Uudis lukumaailmas on elektrooniline lukusüdamikesüsteem Cliq, mis ühendab endas kaks võimalust - nii klassikalise lukustuse kui ka elektroonilise läbipääsukontrolli. Seega saab vähemtähtsatel ustel kasutada tavalisi mehhaanilisi lukusüdamikke ning täielikku kontrolli vajavatel ustel Cliq-südamikke. Mõlemal juhul on võti ja kogu süsteem üks. Cliq-haldustarkvaras salvestatakse, kellele ja millal võti väljastati. See aitab tagada täielikku ülevaadet läbipääsuõigustest igal hetkel.

Selline süsteem on sobilik, kui on tarvis ajaliselt piirata töötajate ligipääsu teatud ruumidesse või on vaja teada, kes millal mingi ukse avas. Cliq-süsteem võimaldab sarnaselt elektroonilistele kontrollsüsteemidele piirata läbipääsu kellaajaliselt ja kuupäevaliselt.

Teinekord on vaja tagada sissepääs piiratud aja jooksul teatud ruumidesse inimestele, kes ei ole otseselt ettevõtte töötajad (näiteks koristajad). Sel juhul saab hoone haldaja võtme aktiveerida konkreetseks päevaks ja konkreetsetele ustele. Kõrgema turvalisuse saavutamiseks on Cliq-südamik võimeline salvestama 1000 viimast toimingut, tänu millele on võimalik kindlaks määrata viimased 1000 inimest, kes vastava luku avasid. Samuti saab väljavõtteid teha võtmete kaupa - võtmes on salvestatud viimased 100 sündmust, mistõttu on võimalik vaadata, missugust lukku selle võtmega avati või avada püüti.

Tihti on suurte hoonete läbipääsusüsteemide haldajate probleem muudatuste tegemine läbipääsusüsteemis. Sageli eeldab see spetsialisti väljakutsumist. Uuemate süsteemide puhul on see protsess lihtsamaks tehtud ning haldaja saab süsteemis ise vastavalt hoone funktsioonide muutumisele lihtsalt muudatusi teha.

Olen kindel, et lukustuse tulevik on elektroonilise ja mehhaanilise süsteemi ühendamise päralt.

Valnese tootevalikus on elektroonilise ja mehaanilise lukusüsteemi sümbioos, kus võtme sees on elektronkiip, mis kontrollib südamiku tööd ning toimib ka tavalise magnetkaardina.

Kahe süsteemi põhimõtteline erinevus on selles, et kui Cliq-võtme sees on ka patareid, siis Valnese Smart-võtme pea peidab endas vaid mikrokiipi. See võimaldab luku sees kasutada suuremat ja kauemkestvat patareid.

Elolegic elektrooniline südamik sobib kõikidele Eestis müüdavatele lukutüüpidele, kusjuures sellega on kaasas ka programmeerimisvõti. Viimane võimaldab lihtsalt näiteks kaduma läinud võtme välja programmeerida ning juhul, kui võti taas üles leitakse, selle uuesti kasutusele võtta.

Võimalik ka nn koduperenaise variant - üks elektroonilise südamikuga lukk eramaja välisuksele paigaldamiseks. Suurte süsteemide puhul on võtmega programmeerimine tülikas ja seda tehakse emaarvuti abil.

Autor: Kaarel Treumuth

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt