Mariliis Pinn • 9. jaanuar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Põhi võib tulla aasta esimeses pooles

Konjunktuuriinstituudi juhtivteadur Leev Kuumi sõnul näitab ekspertide koostatud majandusilma temperatuuri mõõtmiseks kasutatav kraadiklaas langust. "2007. aasta neljandaks kvartaliks oli majandus jahtunud 9 protsendilt 6,5 protsendile, mis jääb hea ja rahuldava vahele. See on nagu ilma jahenemine, mis ei meeldi inimestele, majanduse jahenemine ei meeldi ettevõtetele, mõni jääb haigeks või saab koguni surma," seletas Kuum. Ekspertidest koosneva rühma prognoosi kohaselt 2008. aasta esimesel poolel majandus ei kasva. "Langustrend on, aga see on kergelt tagasipöörduv," lisas Kuum.

"Kui majanduskasvu aeglustumine toimub eratarbimise arvel, siis tuleb sellega meeleldi leppida, eriti kui selle taga on väiksem ja mõislikum laenamine. Väga kahju, kui selle taga oleks ekspordi vähenemine. Loodame, et sisenõudluse langus annab tõuke ekspordiks," avaldas ta arvamust.

"50 protsenti eksperte arvab, et 2008. aasta I pooles tuleb majandustsükli langusfaasi sügavpunkt. Minu meelest on tegu hästi optimistliku arvamusega. Kui see nii toimub, siis on Eesti majandus näidanud end võimeka ümberstruktureerijana," lisas Kuum.

Kuuma sõnul tuleb täiesti normaalne aasta. "Inimesed võivad loota palga tõusule, kuigi mitte 20protsendilisele, vaid vähem. Arvame, et tagasihoidlikult on käivitumas struktuurimuudatused ja majandus kohandub," lisas ta.

Konjunktuuriinstituudi direktori Marje Josingu sõnul oli Eesti majanduse lähema poolaasta prognoosi koostada raske, sest erinevaid arvamusi oli palju, kuid tema on pessimistlikum kui teised.

"Rahvusvaheliste uuringute kohaselt on Eestil on potentsiaali, et langusest välja tulla. Mina olen pessimist. Trend on halvenemise suunas, igatahes majanduse aktiivsuse taastamise ja struktuurimuutuse kindlust ei ole," ütles Josing.

Josingu sõnul on tööstuse edu võtmefaktor, mis näitab majanduse edukust. "Halb, et neljandikul ettevõttest on vähem tellimusi kui tavapäraselt ning ettevõtete töö on tagatud vaid 4,3 kuuks. 33% vastanud tööstusettevõtetest pidas suurimaks probleemiks vähest nõudlust," seletas Josing, kelle sõnul on hea märk, et investeeringud ei ole vähenenud, mis tähendab, et keegi turult lahkumise plaane ei pea.

Teravaim langus toimus ehitussektoris, mis buumi algatas. "Vaid 5 % ehitusettevõtetest usub, et nende käive kasvab, 40% usub, et käive väheneb. Ehitajad nimetasid põhiprobleemiks nõudluse puudumist. 21% uuringus osalenud ehitusfirmadest tahab hinda alandada, aasta tagasi selliseid ei olnud. Hinnad tõusid kiiresti ja tegeliku konkurentsi tagasitulek hea. 60 000 ehitajat saavad tagasi minna politseitööle või mille iganes juurde, millega nad tegelesid, ja need, kes oskavad ehitada, jäävad ehitama. Kinnisvaraturg on talveunne vajunud," kommenteeris Josing olukorda.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt