Katre Pilvinski • 13. jaanuar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kinnisvara osteti mitu korda vähem

1Partner Kinnisvara arendusjuhi Ragnar Everesti sõnul nende numbrid niivõrd suuri erinevusi tehingute arvus ei näita, kuid eduka müügi tarvis tuleb praegu teha kõvasti tööd.

"Ei tohi unustada, et vaatluse all olev statistika hõlmas tervet Eestit, kuid meie hinnangul on neile numbritele suurimat mõju avaldanud just väljaspool Tallinna ja Harjumaad asuvad piirkonnad," rääkis Everest. Tema sõnul on oluline seegi, et võrreldav periood, 2006. aasta lõpp ja 2007. aasta algus, olid just kinnisvarabuumi kõrghetked, millest eeldatavasti tuleneb ka niivõrd drastiline numbrite erinevused.

"Kindlasti on seis kinnisvaraturul kõigi jaoks raskem, kuid maaklerite sõnul on meeleolu tuleviku suhtes positiivne, sest praegustel andmetel võib täheldada pigem ostuhuvi suurenemist," vaatas Everest tulevikku optimistlikult.

Uus Maa Kinnisvarakonsultantide analüütik Annika Jakobson ütles, et 2006. aasta lõpp oli buumi tippaeg, mil müüdi vaid mõne päevaga ning hinnad olid eelnevatel kuudel kerkinud nädalatega mitmeid protsente. 2007. aasta lõpp oli aga suhteliselt vaikne ning tehingute hinnad olid selleks ajaks langenud 10-20 protsenti aastataguse ajaga võrreldes. Statistika põhjal on tehinguhind langenud viis protsenti ning tehingute arv ligikaudu 50 protsenti.

"Languse põhjustest on väga palju räägitud: laenuraha kallinemine, liiga kõrged kinnisvarahinnad, eluasemelaenude tingimuste karmistumine, inimeste hirm hinnalanguse ees," selgitas Jakobson.

"Seega võib öelda, et 2006. detsember ja 2007. detsember olid täiesti erinevad ning sellist aktiivsuse langust ei osanud ette näha," ütles Jakobson.

Kinnisvarabüroo Meie Maa juhatuse liige Imre Kriiva kinnitas, et neil oli kiire detsember.

"Meie firma käive tõotab tulla suurem kui eelmisel aastal," rääkis Kriiva. "Meil on olnud detsember küllaltki tegus. Üllatav on see, et kui 2006.-2007. aastal hakkas klientuur huvi tundma objektide vastu alles veebruari lõpus, siis tänavu on juba jaanuari algus küllaltki töörohke," lisas Kriiva.

Kriiva on kindel, et sellist hoogu, nagu oli paar aastat tagasi, ei saa nad müügiosas kunagi tagasi, aga inimeste vajadused jäävad ja kinnisvaramaakleri töö otsa ei saa.

"Kui nüüd majandusega midagi ei juhtu, on kinnisvara ost-müük stabiliseerunud ja elu läheb edasi," prognoosib Kriiva. "Vähemasti Lõuna-Eestis." Sealne klient soovib Kriiva sõnul kõige enam linnalähedasi maamaju ja väiksemaid linnakortereid.

Prognoos 2008. aastaks on, et see aasta tuleb kinnisvaraturul tõenäoliselt keeruline. Turul valitseb praegu ebakindlus ning järjest mustemaks minevad majandusprognoosid ei lisa sellele kindlust. Sellele vaatamata tehinguid tehakse ja soov ning vajadus kinnisvara omandada on täiesti olemas. Peamiseks piduriks ostutehingu sooritamise ees - lisaks ebakindlusele - on saamas inimeste ostu- ja laenuvõime.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt