Pildid: aasta jõhkraimad plagiaadid

13. veebruar 2008, 12:35

Iga aasta jagatakse välja Plagiariuse
auhindu, mille eesmärgiks on juhtida tähelepanu kõige jõhkramatele
plagiaadijuhtumitele ning tõsta teadlikkust piraatlusest.

Sel aastal oli kolmeteistkümnel ettevõttel au võtta vastu Plagiariuse auhind, küsitava väärtusega tunnustus tuntud toote parima jäljendi turustamise eest. Auhind jagati välja 8. veebruaril Frankfurdis maailma suurimal tarbekaupade messil Ambiente. Alates 1977. aastast iga-aastaselt Saksa organisatsiooni Aktion Plagiarius poolt välja antava auhinna eesmärgiks on häbistada tootepiraatlusega tegelevaid ettevõtteid ning informeerida disainereid, tarbijaid, poliitikuid ja teisi piraatluse halbadest külgedest, kirjutas BusinessWeek.

"Piraatlus toimub pea kõigis sektorites – muidugi luksuskaubad, aga ka laste mänguasjad, tehnikatooted, isegi meditsiinitarbed,” sõnas Aktion Plagiariuse üks juhtidest Christine Lacroix. „Tegemist on kasvava probleemiga.”

Euroopa Komisjoni ametnikele teatati eelmisel aastal enam kui 128 miljonist võltsingust või piraattootest. Ilmselt on aga tegemist vaid jäämäe tipuga, sest arvesse ei lähe samas riigis toodetud ja müüdud tooted. Samuti ei võeta arvesse interneti kaudu müüdavaid piraattooteid, internet on aga järjest kasvav kaubanduskanal.

Kuigi Hiina on suurim piraatkaupade tootja, rõhutatakse Euroopa majanduskoostöö ja arengu organisatsiooni (OECD) ja Euroopa Komisjoni raportis, et südametunnistuseta tootjaid leidub kõikjal. Kuus kolmeteistkümnest selleaastase Plagiariuse auhinna võitjast on näiteks Saksamaa ettevõtted. Ilmselt on selle põhjuseks asjaolu, et auhindu välja jagav organisatsioon asub Saksamaal ning saab sealsete ettevõtete kohta rohkem informatsiooni.

"Võltstooted on tarbijale ohtlikud,” hoiatas Lacroix, osutades, et näiteks võltsitud Dornbrachti kraan sisaldas 200 korda rohkem pliid kui Saksamaa seadused lubavad. Lisaks ohustab piraatlus innovatsiooni. „Kui keegi varastab nende idee, röövivad nad ka soovi leiutada.”

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. February 2008, 12:35
Otsi:

Ava täpsem otsing